Nazwa: Ariopsis seemanni

Nazwa łacińska: Ariopsis seemanni

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Ariusowate (Ariidae)

Pochodzenie: Ameryka Środkowa i Południowa

Wielkość: 30-35 cm

Usposobienie: Spokojne, choć mogą atakować mniejsze ryby

Wielkość akwarium: > 400 l

Temperatura wody: 22 - 26 °C

Parametry wody: Twarda, pH 7,0-8,5, dorosłe osobniki dobrze czują się też w wodzie słonawej lub słonej

Pokarm: Mięsny żywy lub mrożony

Charakterystyka:
Ariopsis seemanni w młodym wieku zamieszkuje głównie duże rzeki rejonu Ameryki Środkowej i Ameryki Południowej. Wraz z dorastaniem zmienia swoje siedlisko i przenosi się do słonawych lub słonych wód przybrzeżnych. Można je spotkać zarówno tuż przy ujściach rzek, jak i w głębi oceanu.

Ze względu na smukłą sylwetkę i trójkątną płetwę grzbietową, często bywa nazywany rekinkiem lub sumem rekinim. Dorasta do około 35 cm, choć w sprzedaży zazwyczaj spotyka się wyłącznie kilkucentymetrowe okazy. Ma ciało stalowo-srebrzystej barwy, czasem z lekkim odcieniem brązu. Dorosłe osobniki są zwykle ciemniejsze od młodych ryb. Płetwa grzbietowa jest trójkątna ostro zakończona z promieniem przekształconym w kolec jadowy. Górne płetwy są niemal przejrzyste lub w kolorze ciała, natomiast dolne (w tym dolna część płetwy ogonowej) ciemne z białymi obwódkami.
U młodych ryb płeć niemal niemożliwa do odróżnienia, z wiekiem samice stają się bardziej krągłe od samców.

Ariopsis seemanni jest bardzo aktywnym i towarzyskim sumikiem. Najlepiej czuje się w grupie składającej się z 6-8 osobników. W żadnym wieku nie wykazują zachować agresywnych wobec przedstawicieli swojego gatunku. Prawie cały czas pływa po całym zbiorniku, rzadko korzystając z kryjówek. Choć jest drapieżnikiem, nie atakuje ryb o podobnych rozmiarach lub większych od siebie. Może więc być trzymany z innymi dużymi rybami, choć dla małych jest zagrożeniem. Nie powinien też znajdować się w jednym akwarium z rybą, która mogłaby na niego polować lub zachowywać się wobec niego agresywnie. Do dlatego, że jad zawarty w kolcu jest dla innych ryb trujący, tak więc każda próba naruszenie nietykalności cielesnej może być zabójcza dla agresora.

Ze względu na dużą ruchliwość ryby te potrzebują bardzo dużego, a szczególnie długiego akwarium. Zakłada się, że minimum to akwarium o podstawie 240×60 cm dla dorosłej pary lub grupki maluchów. Ponieważ dorosłe osobniki wymagają wody onej lub słonawej i sporo przestrzeni nie zaleca się kupowania tych ryb, jeśli z czasem nie ma możliwości przeniesienia ich do dużego, najlepiej morskiego zbiornika. Choć młode ryby dobrze się czują w akwarium słodkowodnym, pozostawienie w nim dorosłych skutkuje zaburzeniami rozwoju, a czasem nawet śmiercią.

Wystrój akwarium powinien być ascetyczny, żeby nie zajmować przestrzeni potrzebnej do pływania. Ariopsis seemanni nie wymaga ani kryjówek, ani roślinności, więc na dobrą sprawę wystarczające będzie wysypanie dna piaskiem lub żwirem. Jeżeli zależy nam na estetyce zbiornika, można wzdłuż tylnej szyby ułożyć korzenie namorzynów lub kawałki lawy. Gatunek ten w młodości preferuje słodką twardą wodę o pH między 7,0- 8,5, dobrym natlenieniu i wartkim nurcie. Wraz z dorastaniem osobników można stopniowo dodawać do niej soli morskiej. Dorosłe osobniki wymagają już zasolenia na poziomie 1,018 g/cm³. W akwarium z dorosłymi rybami zaleca się także zainstalowanie falownika imitującego pływy i prądy morskie. Optymalne temperatura wody dla tego gatunku to 22 – 26 °C.

Ariopsis seemanni zdecydowanie preferuje mięsną dietę. Małym sumikom najlepiej podawać rozwielitki, larwy wodzienia i ochotki, a także małe dżdżownice. Dorosłe chętnie jedzą żywe ryby oraz świeże
i mrożone filety, krewetki, małże oraz kryl. Dorosłych nie należy karmić zbyt obficie rosówkami, ponieważ ich mięso im szkodzi. Suchą karmę jedzą niechętnie i tylko w ostateczności. Są żarłoczne i gwałtownie rzucają się na jedzenie, dlatego jeśli trzymamy je w akwarium wielogatunkowym, należy zwrócić uwagę, czy inne ryby mają szansę na dostęp do pożywienia.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w warunkach akwarium. W naturze ryby te odbywają tarło w oceanie.

Ciekawostki:
W swojej ojczyźnie ryba często poławiana w celach spożywczych.

Galeria