Arowana srebrna
27 Jan 2016, Geschrieben von Inne, Powyżej 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Arowana srebrna
Nazwa łacińska: Osteoglossum bicirrhosum
Rząd: Kostnojęzyczne
Rodzina: Kostnojęzykowe (Osteoglossidae)
Pochodzenie: dorzecza Amazonki
Wielkość: do 120 cm
Usposobienie: agresywna
Wielkość akwarium: > 2000 l
Temperatura wody: 24-30 °C
Parametry wody: pH 5,5-6,0 GH do 16°dGH
Pokarm: żywe i mrożone larwy owadów, dżdżownice, małe płazy i ryby
Charakterystyka:
Arowana srebrna zamieszkuje dorzecza Amazonki oraz zachodnie Orinoko. Mętne, płynące wody w pobliżu torfowisk to preferowane naturalne warunki do życia. Należy hodować ją w pojedynkę lub z odpowiednio dużymi i silnymi towarzyszami, gdyż jest to gatunek drapieżny. Charakteryzuje się mocno wydłużonym, bocznie spłaszczonym ciałem, które gwałtownie zwęża się w tylnej części. Posiada bardzo szeroką płetwę odbytową, która ciągnie się przez połowę (u samców nawet więcej) długości ryby i jest niemal złączona z płetwą ogonową, podobnie jak przesunięta do tyłu płetwa grzbietowa. Pysk ryby jest skierowany ukośnie do góry i zakończony małymi wąsikami. Arowany posiadają kostny język pokryty płytką nazębną.
Charakterystyczną cechą są również duże i wyraźne łuski. Dorosłe osobniki dorastają do długości nawet 120 cm długości i 6 kg wagi. Żyją do 20 lat. Ciało ma jasnoszary odcień ze srebrnym połyskiem. Ryby są przystosowane do oddychania powietrzem atmosferycznym dzięki gąbczastemu i silnie unaczynionemu pęcherzowi pławnemu. Samce można odróżnić po wystającej dolnej szczęce i dłuższej płetwie odbytowej. Samica jest za to nieco okrąglejsza w okolicach brzusznych. W handlu często można spotkać młode osobniki z pęcherzykami żółtkowymi, ponieważ mija wiele tygodni zanim zużyją zapasy pokarmu. Umaszczenie jest zależne od odmiany, Arowana Srebrna ma jasnoszary odcień, zaś Azjatycka – seledynowy. Ryby charakteryzują się sporym rozmiarem, dużymi łuskami oraz parą wąsików.
Usposobienie osobników jest agresywne, nie powinny przebywać w wielogatunkowych akwariach. Młode Arowany można spróbować trzymać w niewielkich stadach po kilka sztuk, jednak dorosłe należy rozdzielić, ponieważ wykazują silny terytorializm i będą ze sobą walczyły na śmierć i życie. Zajmują górne partie zbiornika. Poruszają się w toni wolno i majestatycznie, podobnie do węgorzy. Polując, atakują szybko i gwałtownie.
Do hodowli tej dużej i aktywnej ryby wymagane jest bardzo duże akwarium o długości większej niż 200 cm. Odpowiednia sceneria będzie składała się z dna wyściełanego grubym żwirem oraz z grubo listnej, wytrzymałej roślinności. Arowana, choć jest rybą dominującą, lubi kryjówki wśród kamieni i korzeni. Należy unikać dekoracji o ostrych krawędziach, które mogłyby spowodować skaleczenie lub uszkodzenie oczu. Podłoże nie może być zbyt drobne i posiadać ostrych krawędzi, ponieważ, choć ryba zazwyczaj żeruje przy powierzchni, zdarza jej się zagarniać paszczą pokarm, który opadł na dno, wraz ze żwirem i piaskiem, który osiada potem w jelitach i może powodować problemy zdrowotne. Należy zastosować mocną pokrywę, gdyż w naturalnym środowisku Arowany wyskakują nad powierzchnię wody w celu atakowania ptaków. Osobniki preferują miękką wodę o temperaturze 24-30 °C i odczynie 6.0-6.5 pH. Wymagają utrzymania czystej wody (niskie NO3), co nie jest proste, ponieważ ryba ta jest bardzo żarłoczna i charakteryzuje się obfitą i szybką przemianą materii.
Arowany należy karmić małymi rybkami, płazami oraz owadami. Najchętniej przyjmują żywe pokarmy, lecz nie pogardzą również mrożonkami. Można również podawać granulaty przeznaczone dla Arowan, jednak nie powinny być one podstawą diety. Niewskazane jest podawanie mięsa ssaków i drobiu ( z wyjątkiem serca wołowego- sporadycznie), ponieważ grozi to chorobami układu pokarmowego.
Arowana srebrna często chorują na tzw. wytrzeszcz oka (DropEye). To wystąpienia tego schorzenia może przyczynić się szklane (nie pokryte podłożem) dno, w którym ryba widzi swoje odbicie oraz wysoko umieszczone akwarium z poruszającymi się wokół obiektami, co zmusza Arowanę do ciągłego patrzenia w dół.
Rozmnażanie:
W warunkach domowych rozmnażanie należy do trudnych. Zaloty mogą trwać nawet do kilku miesięcy. Samica rozrzuca ikrę, samiec zapładnia ją i zbiera do pyska, gdzie jest inkubowana przez ok. 60 dni. Wypuszczany narybek jest już rozwinięty i przyjmuje mniejsze pokarmy żywe.
Ciekawostki:
Arowana srebrna jest najmniej kosztowną odmianą tej ryby. Natomiast Arowana platynowa, będąca rzadką mutacją srebrnej, osiąga wartość do 400 tys. dolarów.