Nazwa: Azjatycki sum owadożerny, Kosatka tajlandzka

Nazwa łacińska: Pseudomystus siamensis

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Bagrowate, kosatkowate (Bagridae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 15 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 20-26°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,8 do 7,8

Pokarm: Suchy, żywy, mrożony

Charakterystyka:
Gatunek ten pochodzi z rzeki Mekong i jej dopływów, z terenu Tajlandii, Laosu, Kambodży i Wietnamu. Azjatycki sum owadożerny (Pseudomystus siamensis) zamieszkuje niezbyt wartkie strumienie i zakola rzeki o powolnym nurcie. Jako siedlisko wybiera miejsca z dużą ilością korzeni i innych naturalnych kryjówek.

Kształt ciała charakterystyczny dla wszystkich sumokształtnych, wrzecionowate z dużą, lekko spłaszczona głowa i szeroko rozstawionymi płetwami piersiowymi. Dość gruba szypuła ogonowa, zakończona mocno wciętą płetwa ogonową. Ubarwienie ciemnobrązowe z kilkoma szerokimi poprzecznymi żółtymi lub jasnokremowymi pasami o nieregularnym kształcie. Płetwa ogonowa jasna z mniej lub bardziej wyraźnym ciemnym, poprzecznym pasem. Pozostałe płetwy ubarwione w nieregularne wzory, z przewagą ciemnej barwy. Ciało gładkie, bez łusek. Pierwszy promień płetwy grzbietowej i płetw piersiowych przekształcone w kolce. Otwór gębowy wyposażony w 4 pary wąsików, w tym jedna silnie wydłużona. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce są bardziej krągłe od samców, mają też mniej intensywne barwy. Niektóre źródło podają jako znacznik płci brodawki płciowe u samców tuż za płetwa odbytową, jednak nie wszyscy hodowcy to potwierdzają.

Gatunek dość nieśmiały, spędzający większość czasu w kryjówkach. Aktywny głównie w nocy. Młode osobniki najlepiej czują się w niewielkiej grupie, po osiągnięciu dojrzałości mogą jednak stać się dla siebie agresywne, szczególnie w zbyt małym akwarium. Mogą również przejawiać terytorializm wobec innych ryb, którego można unikać zapewniając im dużo przestrzeni i liczne kryjówki. Jako towarzystwo sprawdzą się ryby karpiowate albo spokojne pielęgnice. Nie należy trzymać ich z niewielkimi rybami, które mogą być potraktowane jako przekąska.

Wymagają akwarium o pojemności minimum 120 litrów dla pojedynczego osobnika. Zbiornik powinien być słabo oświetlony i wyposażony w liczne kryjówki. Rośliny nie są niezbędne, ale pomogą w utrzymaniu półmroku i zapewnią rybom dodatkowe schronienie. Jako podłoże najlepszy będzie drobny piasek. Gatunek ten dość dobrze dostosowuje się do wody o różnych parametrach, jednak należy pamiętać o dobrej filtracji i regularnych podmianach. Mile widziany będzie także delikatny nurt wody.

Ryba w swoim naturalnym środowisku jest drapieżnikiem, jednak w niewoli szybko akceptuje pokarmy suche i mrożone. Można jej podawać dżdżownice, skorupiaki wodne oraz mięso ryb. Większość osobników akceptuje też tabletki denne. Nie należy karmić tego gatunku mięsem ssaków i ptaków, które powodują otłuszczenie narządów wewnętrznych. Pokarm najlepiej podawać wieczorem.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnażania w warunkach akwarium . W naturze tarło ma miejsce na początku pory deszczowej.

Galeria