Babka plamkowana
18 paź 2016, Posted by Inne, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Babka plamkowana
Nazwa łacińska: Stigmatogobius sadanundio
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Babkowate, Babki (Gobiidae)
Pochodzenie: Azja
Wielkość: 8-9 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 100 l
Temperatura wody: 20-26 °C
Parametry wody: Twarda, pH 7,0-8,5
Pokarm: Żywy, mrożony
Charakterystyka:
Babka plamkowana (Stigmatogobius sadanundio) jest chyba najbardziej popularnym wśród akwarystów przedstawicielem babkowatych. Jej naturalne środowisko to dolne odcinki i ujścia rzek na terenie południowo- zachodniej Azji. Spotykana jest też czasami w wodach słonawych i słonych.
Jest to bardzo ładna, nieduża ryba o ciekawym umaszczeniu. Jej ciało jest białosrebrzyste o bardzo silnym metalicznym połysku, ozdobione regularnie rozmieszczonymi czarnymi kropkami. Kropki pokrywaną też prawie przejrzyste płetwy. Posiada dwie płetwy grzbietowe, przy czym pierwsza z nich ma silnie wydłużone promienie. Między trzecim a piątym promieniem pierwszej płetwy grzbietowej znajduje się też charakterystyczna dla gatunku czarna plama. Płetwa odbytowa tej samej wielkości i kształtu co druga płetwa grzbietowa. Płeć dość trudna do odróżnienia. Samice są mniejsze od samców i bardziej okrągłe w partiach brzusznych. Mają też mniej okazałą pierwszą płetwę grzbietową.
Babka plamkowana przebywa głównie tuż przy dnie zbiornika ale w poszukiwaniu pokarmu co jakiś czas zwiedza całe akwarium. Jest spokojną, choć nieco terytorialną rybą. Nie należy trzymać w jednym akwarium dużej ilości samców, ponieważ mogą one walczyć ze sobą o rewiry. Terytorializm może objąć również inne ryby denne. Jeśli zapewnimy jej wystarczającą przestrzeń do życia- babka doskonale odnajdzie się w akwarium towarzyskim.
Dla jednej pary wystarczy już zbiornik o pojemności 60 l, jednak jeśli chcemy hodować je razem z innymi rybami- 100 l to minimum. Wymaga twardej i mocno zasadowej wody o temperaturze z zakresu 20-26 °C. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Należy tez zapewnić dużo kryjówek np. jaskiń czy doniczek, ponieważ ryba ta lubi się ukrywać. Może być trzymana w typowym akwarium słodkowodnym, choć lepiej czuje się w wodzie z niewielkim dodatkiem soli (do osiągnięcia stężenia 1.005sg ). Słabe oświetlenie i ciemne tło sprawi, że ryba będzie bardziej aktywna, a jej barwy będą się lepiej prezentować.
Podstawą diety Babki plamkowanej powinien być pokarm mięsny. Chętnie zjada świeże i mrożone larwy owadów, nie gardzi również suchymi i liofilizowanymi karmami. Dla urozmaicenia warto podawać im od czasu do czasu surowe albo gotowane warzywa. Może zdarzyć się, że zje dużo mniejsze od siebie ryby albo narybek innych gatunków.
Rozmnażanie:
Choć zdarzyło się wiele udanych rozmnożeń tego gatunku w warunkach akwariowych nie opisano dotąd, co może skłonić ryby do tarła. Kluczowym elementem jest tutaj grota lub jaskinia, w której samica składa jaja, przyklejając je do jednej ze ścian. Oboje rodzice pilnują ikry aż do momentu wylęgu, po czym opieka rodzicielska ustaje. Narybek należy karmić larwami solowca.