Babka tęczowa
02 Mai 2017, Geschrieben von Inne, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Babka tęczowa
Nazwa łacińska: Stiphodon ornatus
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Babkowate, Babki (Gobiidae)
Pochodzenie: Azja i Oceania
Wielkość: Około 6 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 100 l
Temperatura wody: 22 - 27°C
Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5- 7,5
Pokarm: Roślinny
Charakterystyka:
Babka tęczowa (Stiphodon ornatus) jest jednym z 30 gatunków rodzaju Stiphodon, pochodzących z Indonezji oraz zachodnich wysp Oceanii. W naturze zamieszkuje wartkie tropikalne strumienie i potoki. Przez akwarystów bardzo ceniona z powodu pięknego ubarwienia oraz efektywnego oczyszczania zbiornika z glonów (szczególnie okrzemków).
Ma typową dla Babek sylwetkę o wydłużonym ciele i dużej okrągłej głowie, oraz zrośnięte płetwy brzuszne, które tworzą przyssawkę, pomagająca w utrzymywaniu się na dnie. Kolorystyka tej ryby jest bardzo ciekawa, ale dość trudna do zdefiniowania ze względu na różnorodność występujących form. Samce są znacznie bardziej barwne od samic. Podstawowym kolorem są różne odcienie beżu i brązu, a czasem nawet czerni, które tworzą podłużne pręgi lub nieregularne wzory. U bardzo ciemnych osobników desenie te mogą się niekiedy zlewać ze sobą i tworzyć jeden kolor. Płetwa grzbietowa i ogonowa, są w tym samym kolorze lub ciemniejszym niż ciało, obwiedzione turkusowo- niebieskim paskiem po zewnętrznej stronie. Ta sama niebieska barwa występuje też na skrzelach i w dolnej części głowy samców, choć zdarzają się egzemplarze, które pomimo niebieskich krawędzi płetw, na głowie wybarwiają się na pomarańczowo, czerwono lub różowo, albo przyjmują kolor reszty ciała. Samice są znacznie bardziej jednorodne kolorystycznie. Mają beżowe lub jasnobrązowe ciała z ciemniejszymi podłużnymi paskami. Płetwy niemal przejrzyste.
To bardzo spokojne i ugodowe ryby, które świetnie odnajdą się w akwarium towarzyskim. Najlepiej trzymać grupę składająca się z kilku osobników. Czasami samce nawzajem się przeganiają, strosząc pokrywy skrzelowe i płetwy, jednak nie robią sobie przy tym żadnej krzywdy. Ryby innych gatunków zazwyczaj ignorują. Ponieważ nie polują na żadne żywe stworzenia, można je również umieścić w zbiorniku z krewetkami. Pływają skokami po całej powierzchni dna. Często można je także zaobserwować przyklejone do szyby akwarium.
Wbrew utartym poglądom, że można je trzymać nawet w akwarium poniżej 60 l, ryby te potrzebują jednak trochę więcej przestrzeni. Kluczowym kryterium jest wielkość powierzchni dna, która powinna wynosić co najmniej 80×30 cm dla kilku sztuk. Głębokość zbiornika nie ma żadnego znaczenia. Jako podłoże najlepszy będzie drobny piasek, w którym ryby często się zakopują. Do dekoracji najlepiej użyć konstrukcji z okrągłych kamieni, które zapewnią kryjówki, trzeba jednak dobrze zabezpieczyć je przed podkopaniem. Bardzo istotne, żeby zapewnić im wyczuwalny nurt wody, który może być nawet bardzo silny (Babki to uwielbiają). Ponadto woda musi być czysta i bardzo dobrze natleniona. Nie należy ich umieszczać w niedojrzałych lub niestabilnych akwariach, ponieważ są wrażliwe na wszelkie zanieczyszczenia oraz wahania parametrów. Ponieważ rybom tym zdarzają się wyjścia ze zbiornika, lepiej wyposażyć go w szczelną pokrywę.
Babka tęczowa żywi się głównie glonami z gromady Okrzemków, sporadycznie również innymi glonami porastającymi akwarium. Przy deficycie glonów w zbiorniku można im podawać granulat ze spiruliną. Niekiedy zjadają także resztki po innych rybach, jednak nie powinno się do tego dopuszczać zbyt często, ponieważ produkty wysokobiałkowe, a zwłaszcza białko zwierzęce jest dla nich szkodliwe, a w dużej ilości może prowadzić nawet do śmierci.
Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnożenia w akwarium. Larwy tych ryb potrzebują do rozwoju wody słonej lub słonawej.
Ciekawostki:
W Polsce pod nazwą Babka tęczowa występuje jeszcze jeden gatunek z rodziny Gobiidae- Vanderhorstia delagoae.
Ryby te potrafią w pewnym zakresie obracać głową.
Udało mi się je rozmnożyć bez słonej wody ,posiadając 3 osobniki ,żwirek o grubości 2-4mm i gniazdem w postaci groty pod 8kg kamieniem ,który wykopał sum drewniak ,jest neutralny dla ryb ,nie atakuje innych ryb i aktualnie odpoczywa w połówce kokosa 🙂
To super. Gratulacje
Rozmnożyć? A może dochować się ikry, ewentualnie wylęgu larw (to nie jest specjalnie trudne). Problemem jest odchów larw/narybku – to jest właśnie rozmnażanie z sukcesem, a o ile mi wiadomo niespecjalnie się to komukolwiek udało.
Tak jest, rozmnożenie z odchowem.
czy babki tęczowe są trudne w hodowli?
Babki Tęczowe bardzo lubią kopać i zakopywać się w piasku.
mam w domu zbiornik z słoną wodą: proszę mnie poinformować, gdzie mógłbym pozyskać jedną z babek z Bałtyku?