Nazwa: Czukuczan chiński

Nazwa łacińska: Myxocyprinus asiaticus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Czukuczanowane (Catostomidae)

Pochodzenie: rzeka Jangcy w Chinach

Wielkość: do 100 cm w naturze a w akwarium do 60 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 800 l

Temperatura wody: 15-25°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 4-16°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Ten pochodzący z Chin gatunek był niegdyś poważaną rybą konsumpcyjną. Obecnie jest prawnie chroniony. Czukuczan chiński jest gatunkiem endemicznym występującym w dolnym i środkowym biegu rzeki Jangcy. Osobniki w naturze dorastają nawet do 100 cm, jednak w warunkach hodowlanych są znacznie mniejsze. W bardzo dużych akwariach mogą osiągnąć wielkość do 50 cm, najczęściej jednak nie przekraczają 25 cm. Charakteryzuje je specyficzny kształt ciała, zbliżony do trójkąta. Płetwa grzbietowa jest duża i wysoka. Umaszczenie tych ryb jest srebrzysto czarne, czasami zdarzają się też odcienie pomarańczowego. Pysk przystosowany do pobierania pokarmu z dna. Płeć jest niemal niemożliwa do odróżnienia, zazwyczaj samce są intensywniej wybarwione niż samice z tej samej hodowli. W warunkach naturalnych mają w zwyczaju ukrywanie się w mule, gdy wyczuwają zagrożenie. Są to ryby długowieczne- potrafią dożyć do 25 lat.

Czukuczan chiński potrzebuje sporego akwarium, najodpowiedniejsze będzie miało objętość powyżej 800 litrów. W mniejszych zbiornikach osobniki mogą karłowacieć, dorastać do 40-60 cm długości. Sceneria powinna składać się z korzeni i roślin o wytrzymałych liściach. Delikatniejsze mogą zostać zjedzone. Warto też zabezpieczyć rośliny przed wykopaniem. Podłoże należy wyściełać żwirem, drobnymi kamieniami lub piachem. Dla zapewnienia komfortu odpowiednim rozwiązaniem będzie skuteczna filtracja i jasne oświetlenie. Ryby mogą przebywać w akwariach wielogatunkowych z osobnikami podobnych rozmiarów. Dobrze prezentują się z młodymi karpiami koi oraz dużymi welonami. Odczyn pH wody powinien znajdować się w zakresie 4.0-16.0, a temperatura wynosić 15-25°C. Jak większość ryb dennych źle tolerują zanieczyszczenie podłoża.

Ryby te są bardzo żarłoczne i praktycznie cały dzień poświęcają na poszukiwanie pokarmu. W naturze żywią się bezkręgowcami i resztkami roślin. Chętnie zjadają rurecznika, larwy ochotki, szklarkę, a także gotowy pokarm granulowany oraz w pałeczkach zarówno roślinny jak i zwierzęcy. Nie należy podawać pokarmu na krótko przed zgaszeniem światła, ponieważ ryby nie zdążą go znaleźć i zjeść.

Rozmnażanie:
W warunkach domowych nie jest możliwe. Brak informacji o sukcesach w rozmnażaniu tego gatunku
w akwariach hobbystycznych.

Galeria