Drobnoustek Beckforda, Dronoustek ozdobny
06 Feb 2019, Geschrieben von Inne, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Drobnoustek Beckforda, Dronoustek ozdobny
Nazwa łacińska: Nannostomus beckfordi
Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)
Rodzina: Smukleniowate (Lebiasinidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 5-6 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >60l
Temperatura wody: 22-27 °C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,0-7,5
Pokarm: Suchy, żywy i mrożony - zarówno mięsny jak i roslinny
Charakterystyka:
Nannostomus beckfordi to gatunek jest szeroko rozpowszechniony w rzekach Gujany, Surinamu i Gujany Francuskiej oraz wschodnich dopływach Amazonki w stanach Amapá i Pará w Brazylii. Zamieszkuje niewielkie dopływy ze słabym nurtem wody oraz tereny bagienne, szczególnie te z bogatą roślinnością wodną i dużą ilością zatopionych fragmentów drzew i rozkładających się liści.
Drobnoustek Beckforda ma podłużne, smukłe ciało, pokryte dużymi łuskami. W naturze może osiągać 6,5 cm długości, w akwarium zazwyczaj dorasta do 5 cm. Występuje w wielu odmianach barwnych, które w przeszłości były opisywane jako oddzielne gatunki ( Nannostomus anomalus, Nannostomus aripirangensis czy Nannostomus simplex). W handlu można spotkać również różne odmiany hodowlane, wśród których najpopularniejsza jest odmiana „Red”. Najbardziej „klasyczna” i najczęściej spotykana odmiana drobnoustka charakteryzuje się srebrzystym ciałem z grubą czarną pręgą przechodzącą wzdłuż tułowia od nasady ogona aż do pyska. Po obu stronach pręgi u nasady płetwy ogonowej ( a właściwie już na płetwie) znajdują się okrągłe intensywnie czerwone plamy. Taka sama plama znajduje się na płetwie odbytowej. Pozostałe płetwy przejrzyste, choć czerwona plama występuje też czasami na płetwie grzbietowej.
Ryby w czasie nocnego spoczynku (w ciemności) przyjmują „ubarwienie ochronne” w postaci ciemnych pionowych pasów. Można to czasem zaobserwować rano po włączeniu światła.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samce są lepiej wybarwione i smuklejsze od samic. Ponadto płetwa odbytowa u samca jest zakrzywiona, podczas gdy u samicy zakończona prosto.
Są to łagodnie usposobione ryby, które mogą być trzymane zarówno w akwarium gatunkowym, jak i towarzyskim. Ze względu na płochliwe usposobienie nie należy ich łączyć z dużymi i agresywnymi rybami. Najlepiej trzymać grupę składająca się z 8-10 osobników, stają się wtedy spokojniejsze, odważniejsze i wyświetlają ładniejsze kolory. Przebywają głównie w górnych partiach zbiornika.
Drobnoustek Beckforda wymaga akwarium gęsto obsadzonego roślinnością. Światło niezbyt intensywne, najlepiej rozproszone przez rośliny pływające. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się ciemny piasek. W zbiorniku koniecznie powinny znaleźć się kawałki drewna, korzenie lub liście, które będą uwalniać do wody niezbędne dla zdrowia ryb garbniki. Są bardzo wrażliwe na wahania parametrów chemicznych wody i powinny być wprowadzane do ustabilizowanego zbiornika. Filtracja łagodna, chociaż dopuszczalny jest pewien ruch wody.
W środowisku naturalnym żywi się małymi skorupiakami i zooplanktonem. W akwarium przyjmuje każdy rodzaj drobnego pokarmu, jednak w jego diecie powinien przeważać pokarmy żywe lub mrożone, takie jak larwy artemii, dafnie czy grindal. Pobiera pokarm z powierzchni wody.
Rozmnażanie:
Gatunek trudny do rozmnożenia w domowych warunkach. Należy przygotować niewielkie akwarium tarliskowe o pojemności około 20 l – akwarium bez dekoracji i bez podłoża. Na dnie dobrze umieścić kępkę mchu lub innych roślin. Do zbiornika przenosimy wybraną parę i najczęściej po 2-3 dniach dochodzi do złożenia ikry. Samica może złożyć do 200 jaj, najczęściej jednak jest ich kilkadziesiąt. Po zauważeniu ikry tarlaki należy odłowić, a akwarium zaciemnić. Młode wykluwają się po około 36 godzinach, a po następnych 5-6 dniach zaczynają swobodnie pływać. Można je karmić pierwotniakami i rozdrobnionym na pył pokarmem do czasu, aż będą większe i zaczną przyjmować larwy solowca i nicienie mikro.
Mi się te rybki rozmnożyły w towarzyskim bez mojej pomocy.Zbiornik 200l(100x40x50)PH 6,8 ,GH6, KH 4, 25C
Ja je regularnie rozmnażam 29c woda z głównego akwarium i ruszt ikrowy,kepka wywłocznika