Drobnoustek czerwony, Drobnoustek purpurowy
07 wrz 2016, Posted by Inne, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Drobnoustek czerwony, Drobnoustek purpurowy
Nazwa łacińska: Nannostomus mortenthaleri
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Smukleniowate (Labiasinidae)
Pochodzenie: Peru
Wielkość: 3,5cm
Usposobienie: Łagodne wobec innych ryb, czasem samce są agresywne wobec swojego gatunku
Wielkość akwarium: > 50 l
Temperatura wody: 24-28°C
Parametry wody: pH 4,0-7,0 GH 2-10°dGH
Pokarm: Suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Drobnoustek czerwony (Nannostomus mortenthaleri) jest gatunkiem endemicznym, zamieszkującym powolne dopływy i rozlewiska rzeki Rio Nanay w jej górnym i środkowym biegu. Drobnoustki są pięknie ubarwionymi, niewielkimi rybami, osiągającymi długość od 2,5 do 3,5 cm. Ciało samców jest pokryte czerwonymi i czarnymi poziomymi pasami z wyjątkiem jasnego, prawie białego brzucha. Płetwy grzbietowa i brzuszna są przezroczyste, jedynie pierwsze promienie płetwy grzbietowej są lekko białe ze smugą czerwieni. Płetwa ogonowa i odbytowa są pomarańczowo- czerwone. Wybarwienie tych ryb jest mniej intensywne w porze nocnej, a bardziej jaskrawe w ciągu dnia lub przy intensywnym oświetleniu-nie jest to objaw chorobowy, tylko zupełnie naturalne zjawisko. Dymorfizm dość słabo zaznaczony. Samice są masywniejsze i słabiej ubarwione. Samce często mają białą kropkę u nasady płetwy grzbietowej. Ryby te są stadne i należy hodować je w grupkach po kilka- kilkanaście sztuk. Samce są w stosunku do siebie agresywne, dlatego powinno ich być minimum 3-4 aby agresja rozkładała się na kilka osobników. W stosunku do innych gatunków raczej nie sprawiają problemów. Mogą być hodowane z innymi drobnoustkami lub Neonami Innesa. Ze względu na mały rozmiar Drobnoustków czerwonych należy unikać trzymania ich ze znacznie większymi
i agresywnymi rybami, przez które mogłyby zostać zjedzone.
Najlepiej będą się czuły w akwarium biotopowym „czarnych wód”, które doskonale oddaje charakter ich naturalnych siedlisk. Akwarium powinno mieć minimum 50L. Filtracja powinna być wydajna najlepiej z biologicznym wkładem. Wylot wody z filtra nie powinien za bardzo burzyć tafli. Oświetlenie nie powinno być za silne, ale na tyle mocne, aby stworzyć roślinom w miarę odpowiednie warunki. Tło powinno być ciemne co podkreśli piękno ryb. Zbiornik trzeba szczenie przykryć ponieważ rybki mogą wyskoczyć. Dno należy wyłożyć drobnym żwirem na którym można ułożyć korzenie i lignity. W akwarium powinny znaleźć się rośliny pływające, Drobnoustek czerwony wręcz uwielbia pływać w cieniu takich roślin. Najlepiej jest wykorzystać różdżyce, salwie lub pistie. Na dnie należy posadzić rośliny szerokolistne. Rośliny nie powinny być wysokie tak aby między nimi a korzeniami roślin pływa była przestrzeń do pływania. Idealne parametry wody to temperatura z zakresu 24- 28 stopni Celsjusza, pH między 4.0 a 7.0. Gatunek ten wymaga stabilnej wody i nie powinien być umieszczany w niedojrzałym zbiorniku.
Ryby należy karmić pokarmem pływającym po powierzchni, ignorują pokarm opadający na dno. Zjadają pokarm mrożony, żywy i suchy np. płatki, larwy ochotki, komara, szklarkę.
Nie pogardzą też muszkami owocowymi.
Rozmnażanie:
Tarlaki umieszczamy w niedużym akwarium gdzie są miękki rośliny. Można również zastosować mop akwarystyczny. Woda powinna mieć temp. ok. 28°C twardość ok. 5°dGH i pH ok. 6,0. Dorosłe ryby najlepiej odłowić zaraz po złożeniu ikry, a samo akwarium zaciemnić. Młode wykluwają się po 36 godz.,
a zaczynają pływać po 5-6 dniach. Małe rybki należy karmić pierwotniakami. Po około 8 tygodniach przyjmują ubarwienie dorosłych ryb.