Nazwa: Głowaczyk barwny

Nazwa łacińska: Tateurndina occelicauda

Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)

Rodzina: Eleotrowate, śpioszkowate (Eleotridae)

Pochodzenie: Nowa Gwinea

Wielkość: 7 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 22-26 °C

Parametry wody: Miękka, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:

Głowaczyk barwny jest niewielką endemiczną rybą występującą we wschodniej części Papui- Nowej Gwinei. Zamieszkuje płytkie rzeki, strumienie i rozlewiska na terenie lasów deszczowych.

Ryba ma torpedowaty kształt ciała ze stosunkowo dużą głową.  Płetwa grzbietowa jest podwójna. Płetwy brzuszne położone na tej samej wysokości co płetwy piersiowe. Podstawowym kolorem ubarwienia jest błękit. Na całym ciele oraz płetwach widnieją czerwono- pomarańczowe plamki, które tworzą nieregularne, przerywane linie. Na bokach, płetwach grzbietowych oraz  płetwie odbytowej są one pionowe, na głowie- poziome, a na płetwie ogonowej rozchodzą się promieniście . U nasady ogona można zauważyć ciemniejszą plamkę. Brzuch jest żółtawy. Płetwa ogonowa okrągła. Płetwa grzbietowa, ogonowa, odbytowa i płetwy brzuszne  w kolorze ciała, zakończone żółto-pomarańczową obwódką. Płetwy piersiowe niewielkie i niemal przejrzyste.

Dymorfizm płciowy dość dobrze zaznaczony. Dorosłe samce są większe  i smuklejsze od samic, a na ich głowach zaczyna pojawiać się guz czołowy. U samic natomiast już w młodym wieku można zauważyć ciemny pas wzdłuż zewnętrznej krawędzi płetwy odbytowej (czasem również na innych płetwach).

Głowaczyk barwny odnajdzie się w akwarium towarzyskim pod warunkiem, że jego sąsiadami będą małe i dość spokojne ryby. Towarzystwo agresywnych i terytorialnych gatunków może spowodować, że głowaczyki staną się wycofane i zalęknione, może się również zdarzyć, że ze stresu stracą kolory. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku może wykazywać zachowania terytorialne, jednak ryby  z reguły poprzestają na zaczepkach i nie robią sobie krzywdy. Najlepiej trzymać grupę składająca się z 6-8 sztuk, dzięki czemu są mniej płochliwe. Ryby są dość aktywne, pływają głównie w dolnej części zbiornika.

Gatunek ten potrzebuje akwarium wyposażonego w liczne kryjówki i obficie obsadzonego roślinami. Oświetlenie powinno być niezbyt intensywne, najlepiej rozproszone przez rośinność pływającą. Mile widziane ciemne podłoże, które dodatkowo podkreśli piękne ubarwienie ryb. Przepływ wody niezbyt silny. Głowaczyki są bardzo wrażliwe na zanieczyszczenie wody, dlatego konieczne są regularne podmiany i skuteczna filtracja. Akwarium powinno być szczelnie przykryte pokrywą, ponieważ są dobrymi skoczkami.

Przyjmują praktycznie każdy rodzaj pokarmu, jednak ich dieta powinna obfitować w świeże lub mrożone drobne, mięsne pokarmy, takie jak larwa ochotki czy rozwielitki.

Rozmnażanie:

Ryba dość łatwa do rozmnożenia w akwarium, jednak aby doczekać się potomstwa należy zapewnić im odpowiednią ilość grot lub rurek ceramicznych. Pary dobierają się same w ramach stada, jednak głowaczyki nie są bardzo wybredne i w sytuacji, gdy nie ma możliwości wyboru dość często po prostu akceptują partnera wybranego przez hodowcę. Można je pobudzić do tarła poprzez obfitsze karmienie żywym pokarmem oraz cotygodniowe podmiany około 20% wody na bardziej miękką i kwaśną. Samiec wybiera kryjówkę i wabi do niej  upatrzoną samicę. Kiedy ta znajduje się w pobliżu wejścia do jaskini, usilnie próbuje ją „wepchnąć” do środka trącając ją bokiem. Samica składa 30-40 jaj, które są przytwierdzane na sklepieniu jaskini. Po złożeniu jaj samica jest wyganiana i to samiec przejmuje przejmuje opiekęnad ikrą. Dba o ich odpowiednie natlenienie, wachlując płetwami oraz przebiera i usuwa zepsute lub martwe ziarna. W tym czasie nie pobiera pożywienia. Larwy wylęgają się po 1-2 dniach i  w tym momencie opieka samca się kończy. Najlepiej jest wówczas przenieść kryjówkę z larwami do osobnego akwarium, gdyż pozostawione w głównym mogą zostac zjedzone. Po kolejnych 2 dniach narybek swobodnie pływa w poszukiwaniu pożywienia. Młode można karmić nicieniami micro lub larwami solowca.

Galeria