Nazwa: Kolcobrzuch nilowy

Nazwa łacińska: Tetraodon lineatus

Rząd: Rozdymkokształtne (Tetraodontiformes)

Rodzina: Rozdymkowate (Tetraodontidae)

Pochodzenie: Afryka

Wielkość: Do 45 cm

Usposobienie: Agresywne

Wielkość akwarium: > 450l

Temperatura wody: 24-26°C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5- 7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, mięsny

Charakterystyka:
Kolcobrzuch nilowy (Tetraodon lineatus) w naturalnym środowisku zamieszkuje różne afrykańskie rzeki i jeziora. Ma swoje siedliska zarówno w otwartej wodzie, jak i silnie porośniętych roślinnością akwenach. Dorasta nawet do 45 cm, jednak w akwarium zazwyczaj jest znacznie mniejszy. W sytuacji zagrożenia ( w akwarium czasem bez żadnego powodu) potrafi nadymać się i powiększyć swoja wielkość nawet trzykrotnie. Skóra nie jest pokryta łuskami, tylko niewielkimi kolcami. Ma owalne, niemal okrągłe ciało barwy żółtej lub żółto- oliwkowej z ciemnymi pasami. Brzuch żółto- biały. Młode ryby są ciemne i bez pasków. Płetwy odbytowe i płetwa grzbietowa krótkie, umieszczone daleko w tyle ciała. Płetwy piersiowe dobrze rozwinięte. Posiada mocny zgryz przypominający dziób, utworzony z 4 zębów, który ułatwia rozgryzanie muszli skorupiaków. Oczy poruszają się niezależnie od siebie. Dymorfizm płciowy nieznany.

Jest bardzo agresywnym gatunkiem, który nie powinien być trzymany z innymi rybami ani zwierzętami wodnymi, które z pewnością będzie chciał upolować. Akwarium o pojemności 450 litrów jest odpowiednie dla jednego osobnika, grupa ryb będzie potrzebowała znacznie większego zbiornika. Wymagane podłoże z piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Ponieważ ryby lubią zakopywać się (szczególnie młode osobniki), warstwa podłoża powinna być nieco grubsza. Najlepiej czuja się w zbiornikach z dużą ilością kryjówek i jaskiń, należy jednak pamiętać o unikaniu ostrych krawędzi. Rośliny najlepiej grubo listne, dobrze zabezpieczone przed wykopaniem, choć zdarza się podgryzanie liści, gdy ryba zobaczy na nich coś, co może mu przypominać jedzenie.

Konieczna jest bardzo ale to bardzo wydajna filtracja, ponieważ kolcobrzuchy wytwarzają dużo odpadów. Wymagają też cotygodniowych podmian około 30 – 50% wody. Są bardzo wrażliwe na wahania parametrów, dlatego nie powinny być wprowadzane do niedojrzałych zbiorników.

Najlepszym pożywieniem dla kolcobrzucha są ślimaki oraz skorupiaki z zachowaną skorupką (całe małże, krewetki, nogi kraba lub raka). Brak skorupek w diecie powoduje, że zęby nie są ścierane i nadmiernie się rozrastają, utrudniając przyjmowanie pokarmu. Zjadają też inne pokarmy mięsne, takie jak robaki, kryl czy mięso ryb. Niektórym hodowcom udaje się też przyzwyczaić kolcobrzucha do suchej karmy. Młode osobniki do 8 cm długości należy karmić 1-2 razy dziennie, ryby 8- 15 cm- co drugi dzień, a większe- 2 razy w tygodniu.

Rozmnażanie:
Brak doniesień na temat udanego rozmnożenia w akwarium. Dojrzałość osiągają w wieku około 12 miesięcy.

Ciekawostki:
Podobnie jak niemal wszystkie rozdymkowate, tkanki Kolcobrzuchów nilowych zawierają tetrodotoksyny, których spożycie może spowodować porażenie, a nawet śmierć. Ze względu na to, w Egipcie połów tych ryb jest całkowicie zabroniony. Pomimo tego w Sudanie mięso Kolcobrzuchów nilowych jest sprzedawane i zjadane po uprzednim wysuszeniu na słońcu. Jest równiez rarytasem w wielu restauracjach.

Galeria