Nazwa: Niszczuka plamista

Nazwa łacińska: Lepisosteus oculatus

Rząd: Niszczukokształtne, łuskokształtne (Lepisosteiformes)

Rodzina: Niszczukowate (Lepisosteidae)

Pochodzenie: Ameryka Północna

Wielkość: Do 150 cm

Usposobienie: Agresywna

Wielkość akwarium: > 5000 l

Temperatura wody: 10-23° C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,5-8,5

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka: 
Niszczuka plamista (Lepisosteus oculatus) to duża, drapieżna ryba zamieszkująca Wielkie Jeziora Północnoamerykańskie oraz dorzecze Missisipi, gdzie poławia się ją w celach konsumpcyjnych. Zajmuje różne siedliska, od głębi jeziora po płytkie rozlewiska rzek z małym przepływem wody. Ze względu na duże rozmiary rzadko hodowana przez akwarystów.

Niszczuka plamista charakteryzuje się wydłużonym ciałem barwy srebrzysto szarej. Na całym ciele, łącznie z płetwami występują rzędy ciemnych, okrągłych plam. Ryba posiada długie szczęki z licznymi, ostrymi zębami. Płetwa grzbietowa i odbytowa umieszczone są z tyłu ciała, natomiast płetwa brzuszna mniej więcej w połowie długości. Posiada zmodyfikowany, unaczyniony pęcherz pławny, który jest podłączony do gardła i pozwala na częściowe oddychanie powietrzem atmosferycznym. Jest przedstawicielem najbardziej archaicznej grupy ryb, żyjących do dzisiaj. Brak informacji na temat sposobu odróżniania płci
u tego gatunku.

Niszczuka jest agresywnym drapieżnikiem, dlatego nie powinna być hodowana z mniejszymi rybami, które prawdopodobnie wcześniej czy później skończą jako posiłek. Najbardziej wskazane jest trzymanie pojedynczego osobnika, gdyż ryba ta jest bardzo terytorialna i walczy z przedstawicielami własnego gatunku. Zajmuje wszystkie partie zbiornika. Większość czasu spędza ukryta wśród roślinności, gdzie czai się w oczekiwaniu na potencjalne ofiary.

Ryba ta nadaje się wyłącznie do bardzo dużych akwariów, ponieważ dość szybko rośnie i osiąga wielkość do 150 cm. Potrzebuje również wiele miejsca do pływania. W zbiornikach mniejszych niż 5000 litrów można hodować młode osobniki, jednak ze świadomością, że z czasem trzeba będzie przenieść ryby do czegoś większego. Akwarium dla niszczuki powinno być obficie porośnięte roślinnością, jednak z pozostawieniem wolnej przestrzeni do pływania. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru. Zbiornik koniecznie należy wyposażyć w mocną pokrywę, ponieważ ryba ta ma tendencję do wyskakiwania. Światło nie powinno być zbyt intensywne, a prąd wody ledwo wyczuwalny. Gatunek ten dobrze znosi różne parametry i temperatury wody, jest też dość odporny na ich wahania. Wymaga wydajnej filtracji i dobrego natlenienia.

Żywienie tych ryb w niewoli może nastręczać pewne trudności, ponieważ Niszczuka plamista często nie jest zainteresowana innym pokarmem poza żywymi rybami i skorupiakami. Dopiero po dłuższym okresie głodu zaczyna jeść mrożonki lub kawałki mięsa ryb. Nie należy im nigdy podawać mięsa ssaków i kurczaka, ponieważ nie są prawidłowo metabolizowane przez ryby i powodują choroby układu trawiennego oraz nadmierne odkładanie tkanki tłuszczowej. Niszczuka jest bardzo żarłoczna, dlatego należy uważać, żeby jej nie przekarmić.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w niewoli. W naturze do tarła dochodzi wiosną na płyciznach. Samica składa do 2000 jaj, które są rozrzucane wśród roślinności. Nowo wylęgłe larwy posiadają przyssawkę na górnej szczęce, którą przyczepiają się do roślin.

Galeria