Nazwa: Półdziobek karłowaty

Nazwa łacińska: Dermogenys pusilla

Rząd: Belonokształtne (Beloniformes)

Rodzina: Zenarchopteridae

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 5-7 cm

Usposobienie: Łagodne, ale terytorialne

Wielkość akwarium: >60 l

Temperatura wody: 24-28°C

Parametry wody: Średnio twarda do twardej, pH 6,5-8,0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Półdziobek karłowaty (Dermogenys pusilla) to niewielka ryba o ciekawym kształcie dość powszechnie występuje na terenie Południowo- Wschodniej Azji. Zamieszkuje wolno płynące rzeki, strumienie oraz stawy i rozlewiska, zazwyczaj obficie obrośnięte roślinnością. Bywa też spotykany w wodach słonawych na terenach podtopionych lasów mangrowych.

Jest ciekawym gatunkiem, charakteryzującym się silnie wydłużoną, smukłą sylwetką z charakterystyczną bardzo długą dolną szczęką, która jest nieruchoma. Płetwa grzbietowa, płetwy piersiowe i płetwa odbytowa są silnie przesunięte do tyłu. Jego ciało jest srebrzyste z niebieskim połyskiem w okolicy głowy i ogona, oraz czerwonym po bokach i w części brzusznej. Płeć dość łatwa do odróżnienia. Samice są słabiej wybarwione od samców, które dodatkowo mają czerwoną plamę na płetwie grzbietowej i odbytowej. Dodatkowo płetwy te u samic i młodych ryb są zaokrąglone, podczas gdy u dojrzałych samców- ostro zakończone.

Półdziobki są raczej spokojnymi rybami, jednak samce mogą ze sobą walczyć, dlatego najlepiej trzymać grupę haremową, składającą się z jednego samca i kilku samic. Mogą być hodowane w akwarium towarzyskim z innymi spokojnymi rybami o podobnych rozmiarach. Nie powinny dzielić zbiornika z większymi i agresywnymi rybami, które mogłyby je zdominować. Półdziobki karłowate bywają dosyć płochliwe, a przestraszone mogą uszkodzić swoje długie szczęki o szyby akwarium lub próbować wyskoczyć ze zbiornika. Przebywają głównie tuż pod powierzchnią wody, gdzie żerują, pływają również
w środkowych partiach.

Akwarium dla Półdziobków powinno zapewniać przede wszystkim dostęp do dużej powierzchni wody, głębokość jest nieistotna. Należy też obficie obsadzić je roślinnością pływającą, bądź rosnąca blisko powierzchni, zostawiając jednak część wolnej przestrzeni. Dekoracja dennej części akwarium nie jest istotna. Zbiornik powinien być wyposażony w pokrywę. Dobrze czują się w średnio twardej lub twardej i raczej alkalicznej wodzie, można je także hodować w wodzie słonawej. Źle znoszą wahania temperatury i parametrów, dlatego zaleca się częste, ale niewielkie podmiany wody.

Półdziobek karłowaty w naturze żywi się głównie owadami, na które poluje pod powierzchnią wody. W akwarium najlepiej podawać mu żywe lub mrożone larwy owadów, można je także przyzwyczaić do wolno opadających sztucznych pokarmów. Z racji, że pobiera pożywienie jedynie z powierzchni, nie należy dawać jednorazowo zbyt dużych porcji, które opadną na dno, zanim ryba zdąży je pobrać.

Rozmnażanie:
Rozmnażanie jest dość trudne, ale nie niemożliwe. Ryby te są żyworodne i aby zachęcić je do tarła najlepiej trzymać grupę haremową w oddzielnym zbiorniku, zapewniając dużą ilość roślin i obfite karmienie. Długość ciąży waha się od 3 do 6 tygodni i zazwyczaj kończy się urodzeniem od 10 do 30 młodych. Niestety w warunkach akwariowych narybek bardzo często rodzi się martwy. Dorosłe ryby po urodzeniu potomstwa należy jak najszybciej odłowić, ponieważ mogą polować na młode. Narybek jest dość łatwy do odchowania, od pierwszych dni należy mu podawać larwy solowca i drobny suchy pokarm.

Galeria