Przydennik pręgowany, Przydennik paskowany
16 Apr 2017, Geschrieben von Inne, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Przydennik pręgowany, Przydennik paskowany
Nazwa łacińska: Characidium fasciatum
Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)
Rodzina: Crenuchidae
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 6-8 cm
Usposobienie: Łagodny, ale może być terytorialny
Wielkość akwarium: >60 l
Temperatura wody: 20-24°C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5-7,5
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Przydennik pręgowany (Characidium fasciatum) zamieszkuje w naturze potoki oraz strumienie na terenie Brazylii, Argentyny i Paragwaju. Gatunek ten zmienia swoje ubarwienie w zależności od środowiska w którym przebywa.
W zbiorniku mocno obsadzonym roślinnością staje się zielonkawy, na ciemnym podłożu oliwkowy z brązowymi poprzecznymi pręgami, które mogą tez układać się w kształt szachownicy. Przeważnie dorasta do 6-8 cm, choć zdarzają się w hodowli egzemplarze od długości nawet 10 cm.
Płeć trudna do odróżnienia. Samice są bardziej krągłe od samców. Niektóre źródło podają także ciemne kropki wzdłuż płetwy grzbietowej, jako cechę odróżniającą samce od samic, jednak cecha ta nie występuje u wszystkich osobników.
Przydennik pręgowany jest spokojną rybą i z powodzeniem może być trzymany w akwarium towarzyskim. Niektóre męskie osobniki mogą wykazywać terytorializm i walczyć z przedstawicielami własnego gatunku, choć nie jest to regułą i zdarza się głównie z zbyt zatłoczonych zbiornikach. Wobec innych ryb zachowują zupełną obojętność. W towarzystwie bardzo aktywnych gatunków mogą stać się nieśmiałe i wycofane. Przebywają głównie w dennej części akwarium, przez większość czasu leżąc na podłożu, kamieniach lub płaskich liściach. Pływa skokami, czasem zapuszcza się w poszukiwaniu pokarmu w przypowierzchniowe warstwy wody.
Nie wymagają dużego zbiornika, można je hodować już w 60 l, pamiętając jednak, że kluczowa dla tego gatunku jest powierzchnia dna, a nie wysokość. Jako podłoża najlepiej użyć żwiru o zaokrąglonych krawędziach oraz kamieni. Akwarium powinno być obsadzone roślinnością i posiadać zacienione miejsca oraz liczne kryjówki. Wymagają dobrze natlenionej wody o wyraźnym nurcie, najlepiej miękkiej, choć adaptują się również w wodzie średnio twardej.
Wyżywienie nie sprawia większych problemów. Przydenniki preferują żywe lub mrożone larwy owadów, lecz z chęcią jedzą również granulki lub płatki dla ryb mięsożernych. Pożywienie pobierają głównie z dna, czasem również z toni.
Rozmnażanie:
Choć rozmnażanie teoretycznie nie jest skomplikowane, niewielu akwarystów może się pochwalić sukcesami w tej materii. Ryba rozrzuca ikrę wśród żwiru i kamieni. Po 2-3 dniach lęgną się młode, które powinny mieć zapewnioną możliwość schronienia wśród roślin. Narybek należy karmić wrotkami, a gdy podrosną- larwami owadów. Dość często zdarza się, że pomimo złożenia przez ryby ikry nie udaje się uzyskać potomstwa.