Pstrążen srebrzysty
03 lis 2016, Posted by Inne, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Pstrążen srebrzysty
Nazwa łacińska: Gasteropelecus sternicla
Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)
Rodzina: Pstrążenicowate (Gasteropelecidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 6-7 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >60 l
Temperatura wody: 23– 28ºC
Parametry wody: Miękka, lekko kwaśna, pH 5,5-7,0
Pokarm: Żywy i mrożony
Charakterystyka:
Pstrążeń srebrzysty (Gasteropelecus sternicla) w naturze zamieszkuje wolno płynące strumienie oraz rozlewiska dorzecza Amazonki i Rio Paragwaj. Spotykany zazwyczaj w siedliskach o obfitej roślinności pływającej bądź wystającej ponad powierzchnię.
Pstrążeń srebrzysty posiada typowe dla topornic silnie wybrzuszone i spłaszczone po bokach ciało. Duże, wysoko osadzone płatwy piersiowe pozwalają na wzbijanie się kilka metrów ponad powierzchnię wody. Wszystkie płetwy są niemal przejrzyste, natomiast całe ciało srebrne z wyraźnie zaznaczonymi łuskami. Wzdłuż linii bocznej od nasady ogona do pokryw skrzelowych ciągnie się ciemniejszy pasek. Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony- dojrzałe samice są bardziej krągłe od samców.
To bardzo spokojny i nieco płochliwy gatunek. Dobrze sprawdzi się w akwarium towarzyskim, pod warunkiem, że nie zastanie zestawiony z agresywnymi i bardzo aktywnymi rybami. Najlepiej czuje się w stadzie składającym z kilkunastu osobników. Większość czasu spędza tuż pod powierzchnią wody, gdzie żeruje. Jest dość aktywna, jednak przestraszona, może ukrywać się wśród roślin lub próbować wyskakiwać z akwarium.
Pstrążeń srebrzysty wymaga akwarium z dużą ilością roślin pływających, nie powinny one jednak pokrywać całej powierzchni, żeby ryba miał gdzie żerować. Rodzaj podłoża jest w jego przypadku zupełnie obojętny podobnie jak dekoracje zbiornika. Wymaga dość kwaśnej, miękkiej i dobrze natlenionej wody, jednak nie należy zaburzać lustra wody, ponieważ może to zniechęcić rybę do pobierania pożywienia. Optymalna temperatura to 23– 28ºC. Lubi jasno oświetlone zbiorniki. Koniecznie należy wyposażyć akwarium w pokrywę, zostawiając około 10 cm wolnej przestrzeni nad powierzchnią wody.
To drapieżny gatunek, który w naturze poluje pod powierzchnią na małe owady. W akwarium powinien dostawać larwy komarów i muszki owocówki. Niechętnie pobiera suchą karmę, choć zdarza się, że z czasem przyzwyczaja się do pływających płatków lub granulek, które jednak nie powinny stanowić podstawy wyżywienia. Pokarm pobiera z powierzchni, czasem również z toni. Należy uważać w czasie karmienia na wyskakiwanie ryb.
Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w akwarium.