Pstrążenica marmurkowa
17 Mrz 2016, Geschrieben von Inne, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Pstrążenica marmurkowa, Topornica marmurkowa
Nazwa łacińska: Carnegiella strigata
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Pstrążenicowate (Gasteropelecidae)
Pochodzenie: Gujana; dopływ środkowej i górnej Amazonki
Wielkość: do 5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 60 l
Temperatura wody: 22--28 °C
Parametry wody: pH 6,0-7,0 GH 5-12°dGH
Pokarm: suchy, mrożony i żywy
Charakterystyka:
Gatunek pochodzący z Ameryki Południowej, występujący w całym dorzeczu Amazonki oraz dorzeczu Caqueta (Kolumbia). Zamieszkuje kwaśne „czarne wody”, strumienie oraz leśne tereny zalewowe.
Pstrążenica marmurkowa to ryba o bardzo charakterystycznym wyglądzie, dorastająca do 5 cm długości. Jej ciało jest małe, ale bardzo wysokie o kształcie przypominającym topór (stąd jej druga nazwa). Cechą charakterystyczną są silnie rozwinięte płetwy piersiowe dzięki którym ryba potrafi „wylatywać” z wody i pokonać w ten sposób nawet kilka metrów. Ubarwienie ma pomóc rybie w maskowaniu się na tle martwych liści.
Od nasady ogona aż do oka biegnie złota pręga. Reszta ciała jest zwykle biała lub kremowa i ma ciemniejszy, marmurkowy wzór. Płeć niemal nie do odróżnienia – większość samic jest jednak nieznacznie większa od samców i ma bardziej okrągły kształt. Ryby te przebywają głównie w górnych partiach zbiornika, tuż pod powierzchnią wody.
Pstrążenice są bardzo spokojne. Niemal się nie poruszają, w bezruchu dając się unosić przez nurt wody. Ze względu na charakter i niewielkie rozmiary nadają się do akwariów towarzyskich z rybami o łagodnym usposobieniu i niewielkich rozmiarach, takimi jak kąsaczowate, zbrojniki, niewielkie pilęgnice czy kiryski. Ryby powinny być trzymane w grupie, przynajmniej po 6 osobników. Im więcej osobników, tym śmielsze i ładniejsze są ryby.
Akwarium powinno mieć przynajmniej 60 litrów i dużo roślin pływających. Pstrążenice marmurkowe najlepiej czują się
w kwaśnej i miękkiej wodzie. Konieczna jest pokrywa akwarium, by ryby z niego nie wyskakiwały. Nie należy też napełniać akwarium do pełna, tylko pozostawić co najmniej 10 cm wolnej przestrzeni między taflą wody a pokrywą.
Hodowla pstrążenicy polecana jest raczej doświadczonym akwarystom, ponieważ jest to ryba nerwowa i bardzo delikatna (podatna na zmiany parametrów i temperatury wody).
Ten gatunek przyjmuje każdy rodzaj pożywienia, o ile nie opada on na dno – Pstrążenica marmurkowa zbiera pokarm z powierzchni wody. W naturze żywi się głównie owadami spadającymi na taflę wody, w warunkach hodowlanych mogą to być muszki octowe, świerszcze, larwy ochotek i komarów. Zjada także wysuszone, rzucone na powierzchnie zbiornika rozwielitki. Generalnie jest rybą dość żarłoczną
i w zasadzie wszystkożerną, jednak nie należy stosować wyłącznie suchej karmy.
Rozmnażanie:
Udaje się rzadko, jednak nie jest niemożliwe. Rozmnażanie powinno odbywać się w grupie od 2 do 3 par dorosłych ryb. Najlepszym środowiskiem tarliskowym będzie akwarium z dużą ilością roślin pływających i kwaśną wodą o temperaturze około 25 stopni Celsjusza i pH 5.5-6.5. Przed tarłem ryby powinny być karmione żywym i mrożonym pokarmem. Samica rozrzuca ikrę, która zaczepia się na roślinności lub spada na podłoże. Po zakończeniu tarła dorosłe osobniki muszą zostać odłowione z akwarium tarliskowego. Narybek wylęga się po około 36 godzinach. Przez pierwsze 2 tygodnie powinien być karmiony mikropokarmami.