Strzępiel azjatycki
05 Sep 2016, Geschrieben von Inne, Powyżej 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Strzępiel azjatycki
Nazwa łacińska: Datnioides pulcher
Rząd: Okoniokształtne (Perciformes)
Rodzina: Datnioididae
Pochodzenie: Azja
Wielkość: do 40 cm
Usposobienie: Średnio agresywne
Wielkość akwarium: >450 l
Temperatura wody: 20-28°C
Parametry wody: miękka lub średni twarda, pH 7,0-8,0
Pokarm: mięsny żywy i mrożony
Charakterystyka:
Strzępiel azjatycki (Datnioides pulcher) zamieszkuje głębokie, typowo nizinne rzeki słodkowodne w rejonie zlewisk Chao Phraya , Maeklong i Mekongu. Spotykany jest także w wodach słonawych. Został wpisany na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych (IUNC) jako krytycznie zagrożony wyginięciem. Ze względu na duże rozmiary jest rybą rzadko hodowaną przez akwarystów. W naturalnym środowisku potrafi dorosnąć do 60 cm,
a sztucznych zbiornikach zazwyczaj nie przekracza 40 cm. Posiada wysoką, bocznie spłaszczoną sylwetkę. Charakterystyczne dla gatunku są szerokie czarne pasy na żółtym tle, które biegną w poprzek całego ciała. Datnioides pulcher posiada 4 do 5 takich pasów, dzięki czemu można odróżnić go do podobnego gatunku Datnioides polota, ma około 7 cieńszych pasków. Pod wpływem stresu ciemnieją, a pasy stają się mało widoczne. Płetw grzbietowa przekształcona w kolce, przypominające grzebień. Pozostałe płetwy są ciemne i zaokrąglone. Ryba posiada duże i mięsiste usta, pozwalające na zjedzenie dużej zdobyczy. Płeć niemożliwa do odróżnienia.
Strzępiel azjatycki jest najmniej agresywnym gatunkiem z rodzaju Datnioides, lecz nie należy zapominać, że jest rybą drapieżną. Małe ryby, ślimaki i skorupiaki będą przez niego regularnie wyjadane. Może być hodowany w jednym zbiorniku z rybami o podobnej wielkości i wymaganiach, jednak należy unikać towarzystwa agresywnych ryb, które mogą go zastraszyć lub zdominować. Młode osobniki będą się czuły dobrze w stadzie składającym się z 5- 6 sztuk, natomiast dorosłe stają się terytorialne i agresywne w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku. Bardzo źle znoszą transport, reagując często odmową przyjmowania pożywienia oraz utratą kolorów.
Wymagają dużego i długiego akwarium z przestrzenią do pływania. Mile widziane rośliny pływające, które częściowo zacienią zbiornik i dostarczą rybom kryjówek. Jako podłoża należy użyć dość grubej warstwy piasku, pozwalającej Strzępielom na częściowe zagrzebanie się. Dekorację powinny stanowić liczne korzenie oraz mocna roślinność. Są stosunkowo niewybredne jeśli chodzi o parametry wody i dobrze adaptują się w różnych warunkach. Optymalne środowisko to temperatura z zakresu 20-28°C, woda miękka do średnio twardej, delikatnie zasadowa, choć zdarzają się również udane hodowle w wodzie lekko kwaśnej. Dobrze znoszą też niewielki dodatek soli. Bardzo źle reagują na zanieczyszczenia oraz nagłe zmiany parametrów. Akwarium ze strzępielami powinno być wyposażone w bardzo wydajną filtrację, szczególnie, że wytwarzają one dużo produktów przemiany materii. Oświetlenie nie powinno być zbyt silne. Mile widziany delikatny nurt.
Strzępiel jest rybą zdecydowanie mięsożerną, w naturze żywi się małymi rybkami, owadami i skorupiakami. W akwarium można mu podawać dżdżownice, małże, krewetki, ślimaki oraz surowe mięso ryb. Pokarm nie powinien być za bardzo rozdrobniony, ponieważ ryby te przyzwyczajone są do dużych porcji jedzenia. Młodym osobnikom można dawać posiekane krewetki, ochotkę czy Nie należy im podawać mięsa drobiowego i mięsa ssaków, ponieważ jest zbyt ciężkostrawne dla tego gatunku. Młode rybki trzeba karmić codziennie, dorosłe osobniki wystarczy 2- 3 razy w tygodniu. Pobierają pokarm z powierzchni, toni oraz dna zbiornika.
Rozmnażanie:
Nie udało się dotąd rozmnożyć tej ryby w warunkach akwarium. W ośrodkach hodowlanych w Tajlandii prowadzone są próby rozmnożenia strzępiela w niewoli, jednak jak dotąd bez większych sukcesów.
Ciekawostki:
Ten gatunek rzadko jest dostępny w sprzedaży i zazwyczaj trzeba za niego sporo zapłacić. Ponieważ jest gatunkiem chronionym, bezwzględnie należy żądać certyfikatu pochodzenia. Nieuczciwi sprzedawcy często pod nazwą Datnioides pulcher (Strzępiel azjatycki) oferują Datnioides Microlepis (Strzępiel słodkowodny), który jest znacznie tańszy i łatwiej dostępny.