Nazwa: Sum płaskopyski

Nazwa łacińska: Pseudoplatystoma fasciatum

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Mandiowate (Pimelodidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 60 cm

Usposobienie: Umiarkowanie agresywne

Wielkość akwarium: > 400 - 450 l

Temperatura wody: 22-26 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,6

Pokarm: Mięsny - żywy, mrożony

Charakterystyka:
Gatunek o bardzo szerokim zasięgu, występujący w dużej części Ameryki Południowej. Potwierdzone populacje istnieją w Ekwadorze, Kolumbii, Wenezueli, Surinamie, Gujanie, Gujanie Francuskiej, Boliwii, Brazylii, Argentynie i Peru. Sum płaskopyski (Pseudoplatystoma fasciatum)  zamieszkuje różne siedliska- duże rzeki, jeziora oraz rozlewiska.

W naturalnym środowisku dorasta nawet do 100 cm, jednak w hodowli rzadko osiąga więcej niż 60 cm. Ma silnie wydłużoną sylwetkę o dużej głowie i nieco wydłużonym, górnie spłaszczonym pysku. Posiada trzy pary długich wąsików czuciowych. Ciało nagie, pozbawione łusek. Płetwa ogonowa w kształcie litery V. W płetwach piersiowych pierwsze promienie przekształcone w twarde kolce. Górna część ciała ciemnoszara, brzuch biały. Posiada liczne czarne pręgi i kropki, widoczne głównie w górnej części ciała. Płetwa grzbietowa i tłuszczowa są ciemnoszare z małymi ciemnymi kropkami układającymi się w linie wzdłuż promieni oraz białą obwódką. Płetwa ogonowa, płetwa brzuszne i płetwy piersiowe mają ten sam deseń, ale są jaśniejsze o bladoróżowym zabarwieniu. Na głowie dużo małych czarnych okrągłych plamek. Płeć bardzo trudna do odróżnienia. Dorosłe samice są prawdopodobnie bardziej krągłe od samców.

Choć stanowi zagrożenie dla mniejszych ryb, może być trzymany z osobnikami o podobnej wielkości. Wykazuje zachowania terytorialne w stosunku do własnego oraz pokrewnych gatunków, dlatego najlepiej trzymać pojedynczą sztukę. Przebywa głównie w dennej i środkowej części zbiornika. Aktywny głównie wieczorem i w nocy.

Sum płaskopyski wymaga dużego akwarium o pojemności minimum 400 l dla pojedynczego osobnika. Zbiornik powinien być umiarkowanie oświetlony i wyposażony w mocną pokrywę. Jako dekoracji można użyć kamieni, korzeni i kawałków drewna. Wszystkie elementy wyposażenia należy zabezpieczyć przed rybą, ponieważ ma ona tendencję do połykania małych elementów. Nie zaleca się sadzenia roślin, bo ryba grzebiąc w podłożu, często je wykopuje. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się gruba warstwa kamieni, ponieważ żwir może być połykany przez suma a piasek będzie ciągle „przerzucany”. Można też w ogóle zrezygnować z podłoża. Ze względu na dużą ilość produktów przemiany materii konieczna będzie wydajny filtr.

Sum płaskopyski jest drapieżnikiem, wymagającym świeżego pokarmu. Można podawać mu żywe lub mrożone ryby, małże oraz dżdżownice. Jak wszystkie drapieżniki w niewoli ma tendencję do przejadania się, dlatego najlepiej karmić tę rybę co drugi lub nawet co trzeci dzień. Gatunek ten nie powinien być karmiony mięsem ssaków i ptaków.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia w niewoli. W naturalnym środowisku migruje w celu odbycia tarła.

Galeria