Nazwa: Sum pospolity, Sum europejski

Nazwa łacińska: Siluris glanis

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Sumowate (Siluridae)

Pochodzenie: Europa, Azja

Wielkość: Do 3 m

Usposobienie: Agresywne

Wielkość akwarium: Staw

Temperatura wody: 4- 20 °C

Parametry wody: Średnio twarda do miękkiej, pH 6,0- 7,6

Pokarm: Żywy, mrożony

Charakterystyka:

Sum pospolity (Siluris glanis) występuje naturalnie w zlewiskach Morza Bałtyckiego, Morza Kaspijskiego, Morza Północnego, Morza Czarnego i Morza Aralskiego. Z powodzeniem introdukowany również w południowej i zachodniej Europie.

Zamieszkuje głównie  głębsze rzeki i kanały o powolnym nurcie, można go również spotkać w zbiornikach zaporowych, znacznie rzadziej- w jeziorach.

Jest to największa w Europie ryba słodkowodna, osiągająca długość do 3 m i masę do 100 kg. Posiada długie,  pozbawione łusek ciało o dużej, spłaszczonej  grzbietobrzusznie głowie i silnie ściaśnionej części ogonowej.  Płetwa grzbietowa jest niewielka, posiada tylko 3-5 promieni. Płetwa odbytowa długa, ciągnąca się przez 2/3 długości ciała, aż do zaokrąglonej płetwy ogonowej.  Płetwy piersiowe wydatne, z jednym promieniem przekształconym w kolec.  Brak płetwy tłuszczowej. Oczy niewielkie, nozdrza zakończone krótkimi mięsistymi rurkami. Sum pospolity posiada duży otwór gębowy, wyposażony w kilka rzędów silnych zębów. Nad górną szczęką posiada parę długich i ruchliwych wąsów, sięgających w tył aż poza płetwy piersiowe. Pod dolną szczęka znajdują się jeszcze dwie pary krótkich wąsików.

Ubarwienie ciała zależne jest od populacji, miejsca występowania, warunków środowiskowych i wieku ryby. Młode osobniki są jasno szare, o wyraźnie marmurkowym rysunku na skórze. U dorosłych grzbiet jest ciemnoszary lub niemal czarny , czasem z zielonkawym, niebieskawym lub brązowym odcieniem. Boki oliwkowe lub żółtawe z wyraźnym ciemniejszym marmurkowym wzorem. Brzuch biały lub szary z ciemnymi nieregularnymi plamami.

Płeć trudna do rozróżnienia. Samice mają bardziej zaokrąglone głowy, a samce wydatniejsze kolce płetw piersiowych.

W ciągu dnia przebywa głównie w kryjówkach, aktywny wieczorami i nocą. Nie jest to gatunek stadny i może przejawiać zachowania terytorialne w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku, choć zdarzają się również przypadki zgodnej koegzystencji grupy samców. Mniejsze od siebie ryby i skorupiaki potraktuje jak przekąskę. Zdarzaja się również przypadki kanibalizmu wśród tych ryb.

Do hodowli w akwarium kwalifikują się jedynie bardzo młode osobniki (do 30 cm), pod warunkiem możliwości przeniesienia ich z czasem do większego zbiornika (najlepiej do rzeki, choć niektórzy podejmują próby hodowli sumów w stawach). Dno najlepiej wysypać drobnym piaskiem.  Ważne jest zapewnienie rybom kryjówek z korzeni, grot lub plastikowych rurek. Roślinność nie jest konieczna, poza tym sumy maja tendencję do podgryzania roślin. Grzałka nie jest potrzebna, podobnie jak oświetlenie akwarium- wskazane jest wręcz postawienie zbiornika w zacienionym miejscu. Konieczna wydajna filtracja i regularne podmiany wody. Podstawową rzeczą, której potrzebuje sum jest przestrzeń.  Na jednego osobnika do 30 cm powinno przypadać minimum 400 l, w mniejszym zbiorniku ryba nie rozwija się prawidłowo.

Sum europejski (pospolity) jest w zasadzie drapieżnikiem, ale zdaża mu się również przyjmowac pokarm roślinny. W naturalnym środowisku żywi się skorupiakami, rybami, a także małymi ssakami. Młode osobniki w akwarium można karmić ochotką, krewetkami, krylem, a także drobno krojonymi filetami ryb i małymi, żywymi rybkami. Żeruje nocą. Gdy temperatura wody spada poniżej 7°C- przestaje pobierać pokarm.

Rozmnażanie:

Nie zanotowano udanego rozmnożenia w akwarium. W naturalnym środowisku tarło odbywa się od maja do lipca, gdy temperatura wody nocą utrzymuje się na powyżej  18 °C. Tarlaki udają się wtedy na płycizny, gdzie samica buduje na oczyszczonym z roślin podłożu gniazdo i składa do niego około 500 tys. ziaren ikry. Następnie samica odpływa, a samiec pilnuje gniazda. Wylęg następuje po 3-4 dniach, a po kolejnym tygodniu rybki przypominające kijanki zaczynają żerować. W pierwszych latach życia roczny przyrost ryby może wynosić nawet kilkanaście centymetrów. Dojrzałość płciową osiągają w wieku 3-4 lat.

 

Ciekawostka:

Sum pospolity żyje do 50 lat.

Galeria