Nazwa: Sumik szklisty, Sum szklisty

Nazwa łacińska: Kryptopterus minor

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Sumowate (Siluridae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 8-10 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: 22-28ºC

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5

Pokarm: Żywy i suchy

Charakterystyka:
Sumik szklisty (Kryptopterus minor) zamieszkuje wartkie rzeki i strumienie wschodnich Indii, Malezji, Tajlandii oraz wysp Indonezji. To nietypowy sum o bardzo długiej, bocznie spłaszczonej sylwetce. Jego ciało jest niemal zupełnie przeźroczyste. Widoczny jest kręgosłup, ości oraz niewielka jama brzuszna, w której mieszczą się narządy wewnętrzne. W zależności od kondycji ryby oraz kąta padania światła mieni się różnymi kolorami. Silnie zestresowane lub chore sumiki tracą swoją przeźroczystości i stają się mętnie białe. W naturalnych warunkach dorastają nawet do 15 cm, jednak w akwarium rzadko można wyhodować egzemplarz większy niż 8 cm. Charakterystyczną cechą tego gatunku są bardzo długie wąsiki, którymi nieustannie rusza, badając otoczenie. Płetwy brzuszne i grzbietowa są prawie niewidoczne, natomiast płetwa odbytowa ciągnie się wzdłuż całego ciała. Płeć niemożliwa do odróżnienia- dorosłe samice mogą być nieco pełniejsze.

To bardzo spokojny i ugodowy gatunek, który doskonale odnajdzie się w akwarium towarzyskim. Jest nieco nieśmiały, dlatego niewskazane jest łączenie sumików z bardzo aktywnymi lub agresywnymi gatunkami. Przebywa we wszystkich częściach akwarium ze wskazaniem na środkową. Większość czasu spędza „wisząc” w pozycji ukośnej, poruszając jedynie ogonem. Najlepiej czuje się w stadzie złożonym
z 8-10 osobników.

Sum szklisty wymaga zbiornika o minimalnej długości 80 cm. Dno najlepiej wysypać podłożem
w ciemnym kolorze, który nie będzie drażnił ryb oraz doskonale podkreśli ich urodę. Akwarium powinno być obsadzone roślinami, w których ryby lubią się ukrywać gdy czują zagrożenie, nie należy jednak zapominać o pozostawieniu sporej przestrzeni do pływania. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia wody, dlatego należy pamiętać o skutecznej filtracji i regularnych podmianach. Wymaga tez dobrego natlenienia i wyczuwalnego nurtu wody. Adaptuje się zarówno w wodzie miękkiej jak i średnio twardej, pod warunkiem, że jest ona przejrzysta i wysokiej jakości. Optymalna temperatura to 22-28ºC. Ryby są bardzo wrażliwe na wszelkiego rodzaju chemię, stąd zaleca się ostrożność w stosowaniu leków czy preparatów uzdatniających.

Sumik szklisty w akwarium akceptuje wszelkie typy pokarmu, jednak dieta sumików powinna opierać się na żywych lub mrożonych larwach owadów oraz planktonie. Żerują w toni, potrafią tez pobierać pokarm z dna, kładąc się na boku.

Rozmnażanie:
Brak informacji na temat rozmnażania w hodowlach hobbystycznych. Ryby dostępne w sprzedaży pochodzą z farm hodowlanych lub odłowu.

Ciekawostki:
Sumiki szkliste posiadają zmysł elektrorecepcji- wyczuwają zmiany pola elektrycznego, co pomaga im w orientacji. W sprzedażny często mylony z Kryptopterus bicirrhis (brak polskiej nazwy), bardzo podobnym lecz większym gatunkiem, który rzadko hodowany jest w akwarium.

Galeria