Świecik kongolański, Świecik kongijski
28 Jan 2016, Geschrieben von Inne, Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Świecik kongolański, Świecik kongijski
Nazwa łacińska: Phenacogrammus interruptus
Rząd: Kąsaczokształtne
Rodzina: Alestesowate (Alestidae)
Pochodzenie: Afryka – rzeka Kongo
Wielkość: samiec do 12 cm a samica do 8 cm
Usposobienie: łagodne
Wielkość akwarium: > 180 l
Temperatura wody: 23-28°C
Parametry wody: PH 6,0-7,0 GH 5-10°dGH
Pokarm: suchy, żywy i mrożony
Charakterystyka:
Ten endemiczny gatunek w naturze występuje jedynie w górnych dorzeczach Konga, w Afryce Zachodniej. Świecik kongolański preferuje brunatne, stojące wody. Osobniki najlepiej czują się w stadach. Swój efektowny wygląd zawdzięczają oliwkowo-niebieskiej barwie oraz żółtopomarańczowej prędze, biegnącej wzdłuż tułowia. Charakteryzują się biało obrzeżonymi płetwami i dość dużymi w stosunku do ciała oczami. Samce są nieco większe oraz jaskrawiej ubarwione od samic, a ponadto ich płetwa brzuszna i odbytowa jest wydłużona. Samce dorastają do ok. 8 cm długości, a samice do 6 cm. Ryby mają spokojne usposobienie, są dość płochliwe. Zaleca się hodowanie ich w grupach min. 5 osobników. Zamieszkują środkowe partie akwarium.
Zbiornik powinien być nie mniejszy niż 120 cm długości, ze względu na dużą aktywność i ruchliwość ryb. Środowisko należy obsadzić bogato roślinnością nie zapominając o pozostawieniu osobnikom dużej przestrzeni do pływania. Dostęp do światła powinien być ograniczony, dobrym rozwiązaniem będzie stłumienie oświetlenia roślinnością pływającą. Odpowiednia temperatura wody to 23 – 28 °C, twardość w zakresie 5 – 10 ºdGH, a odczyn 6.0 – 7.0 pH. Ryby lepiej czują się w dobrze natlenionej wodzie. Osobniki można hodować w akwariach wielogatunkowych, jednak pod szczególną obserwacją, gdyż zdarza im się podgryzać płetwy innym gatunkom.
Jesli chodzi o rodzaj pokarmu to gatunek ten nie jest wybredny. Karmienie ich jest bardzo efektowne ponieważ ryby są bardzo dynamiczne. Pamiętać nalezy jedynie o zróżnicowanej diecie, która zapewni Świecikom dobre samopoczucie i zdrowie.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie tego gatunku nie należy do najłatwiejszych. Należy wybrać najbarwniejszego samca i najgrubszą samicę i umieścić parę w środowisku tarliskowym, na którego dnie powinna znajdować się siatka z drobnymi oczkami. Osobniki mają w zwyczaju wyjadać ikrę po rozrzuceniu jej przez samicę. Ponieważ do tarła dochodzi wśród roślinności, akwarium powinno być nią bogato obsadzone. Dorosła samica może złożyć do 300 jaj, jednak w ciągu pierwszych dwóch dni część z nich pleśnieje. Każde zapleśniałe jajo należy usuwać. Po zauważeniu ikry dorosłe osobniki odławiamy. Wylęg następuje po ok. 6 dniach. Po ok. 48 godzinach od wylęgu można podawać mikro pokarmy. Dla prawidłowego rozwoju ryb najodpowiedniejsza będzie woda o pH 6,5, twardości 1 dGH i temperaturze 26 °C.