Nazwa: Szczupieńczyk pręgowany, Szczupieńczyk liniowy

Nazwa łacińska: Aplocheilus lineatus

Rząd: Karpieńcokształtne, zębokarpiokształtne, zębokarpie (Cyprinodontiformes)

Rodzina: Szczupieńczykowate (Aplocheilidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 10 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 80l

Temperatura wody: 22-25°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6.0-7.0

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Szczupieńczyk pręgowany zamieszkuje słodkie i słonawe wody Indii oraz Sri Lanki. Występuje w płytkich, wolno płynących strumieniach, rozlewiskach i na polach ryżowych.

Posiada silnie wydłużoną sylwetkę o płaskim grzbiecie i przesuniętej ku tyłowi płetwie grzbietowej. Samiec ma oliwkowo- brązowe ubarwienie ze złocistym połyskiem łusek. W tylnej części ciała posiada 8 mało wyraźnych, ciemniejszych pasów- pasy te są wyraźniejsze u młodych osobników, a z wiekiem zanikają. Płetwa ogonowa zaokrąglona, z czerwona obwódka po bokach. Samice są ciemniejsze i bardziej matowe od samców, ich ciało ma raczej kolor zielonkawy, a ciemne paski w tylnej części są bardzo dobrze widoczne. Ponadto samice są zazwyczaj mniejsze i smuklejsze od samców. W akwarystyce można również spotkać odmianę “gold”, której samce mają barwę intensywnie żółtą.

Pomimo niewielkich rozmiarów ryba ta jest bardzo skutecznym drapieżnikiem. Z tego powodu nie należy jej trzymać z mniejszymi gatunkami, ani narybkiem innych ryb, na które z pewnością będzie polować. Bez problemu natomiast można hodować szczupieńczyki razem ze średnimi i dużymi rybami o podobnych wymaganiach. Zarówno samce, jak i samice wykazują agresję wewnątrzgatunkową, szczególnie jeśli są ściśnięte na małej przestrzeni. Z tego powodu najlepiej hodować jedną parę. Jest rybą bardzo żywotną, spędzająca dużo czasu tuż pod powierzchnią wody. Lubi tez wyskakiwać, dlatego zbiornik powinien być wyposażony w pokrywę.

Wymaga akwarium o długości co najmniej 80 cm. Podłoże najlepiej ciemne, ponieważ skłoni ryby do lepszego wybarwiania się. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinnością (również pływającą)i zapewniać dużo kryjówek. Wskazane dekoracje z kamieni, korzeni oraz kawałków drewna. Dobrze adaptuje się w różnych warunkach, jednak nie lubi gwałtownych zmian oświetlenia.
W naturalnym środowisku szczupieńczyk pręgowany jest drapieżnikiem polującym przy powierzchni wody na owady. W akwarium chętnie przyjmuje wszelkiego rodzaju pokarm mięsny, taki jak larwy owadów (żywe lub mrożone), skorupiaki oraz żywy narybek. Zjada również pokarm w postaci płatków i granulek. Ważne, aby żywienie szczupieńczyków było urozmaicone, wtedy długo zyje i zachowuje ładny wygląd.

Rozmnażanie:
Tarlaki (najlepiej wybrać młodą parę ryb) należy przenieść do zbiornika o niskim poziomie wody i dużej ilości drobnolistnej roślinności. Temperaturę wody należy stopniowo podnosić do poziomu 26-30ºC. Tarło trwa nawet 14 dni. W tym czasie samica składa do 300 ziaren ikry, która umieszczana jest na liściach. Po złożeniu ikry tarlaki najlepiej odłowić. Młode wykluwają się po 11-14 dniach. Początkowo należy je karmić larwami oczlików, stopniowo przechodząc na coraz większy pokarm. Rosną szybko, ale bardzo nierówno. Z tego powodu warto prowadzić selekcję narybku i oddzielac wieksze egzemplarze od mniejszych. W przeciwnym razie wśród młodych może dochodzić do aktów kanibalizmu.

Galeria