Szpadelek srebrzysty, Srebrzyca
06 lip 2016, Posted by Inne, Powyżej 450 L, Ryby akwariowe inNazwa: Szpadelek srebrzysty, Srebrzyca
Nazwa łacińska: Monodactylus argentus
Rząd: Okoniokształtne
Rodzina: Monodaktylowe (Monodactylidae)
Pochodzenie: Ocean Indyjski i zachodnia część Pacyfiku (od Morza Czerwonego i wschodnich wybrzeży Afryki po Australię i Nową Kolumbię), występuje też w deltach rzek np. w Mekongu.
Wielkość: do 27 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 400 l
Temperatura wody: 24-28°C
Parametry wody: pH 7,0-8,0 GH 10-20°dGH
Pokarm: Żywy i mrożony
Charakterystyka:
Szpadelek srebrzysty należy do ryb towarzyskich i spokojnych. Posiada silnie bocznie spłaszczone ciało przypominające wydłużony romb. W naturze dorasta nawet do 27 cm, jednak ryby hodowane w akwariach są zazwyczaj o kilka centymetrów mniejsze. Wydłużone płetwy odbytowa i grzbietowa, a także nieregularnie rozmieszczone czarne pasy powodują, że ryba wyglądem przypomina dziką formę skalara. Ciało ryby jest srebrzystobiałe, a płetwy żółte z ciemnymi obrzeżami. Charakterystyczny jest czarny pas przechodzący prze oko ryby. Młode osobniki są intensywniej wybarwione, potem czarne pasy i kolory płetw bledną. Dymorfizm płciowy nie jest znany.
Srebrzyca jest rybą ławicową, dlatego najlepiej hodować go w grupie minimum 6 osobników. Można łączyć ją w akwarium z innymi rybami o podobnych wymaganiach, np. argusami, jednak należy unikać towarzystwa dużo mniejszych ryb, które mogą zostać zjedzone lub zastraszone.
Hodowla Szpadelków może nastręczać trochę problemów. Młode osobniki mogą przebywać w akwarium słodkowodnym, jednak wraz z wiekiem zapotrzebowanie ryb na zasolenie wody wzrasta. Na początku wystarczy 2-3 łyżeczki soli morskiej na każde 10 L wody w akwarium, później potrzebują więcej soli. Dorosłe ryby można hodować już tylko w zbiorniku morskim. Ze względu na dość duże rozmiary i znaczną aktywność wymagają głębokiego akwarium o pojemności minimum 400 litrów. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się drobny piasek. Dekoracje z kawałków drewna, korzeni czy pędów bambusa należy poustawiać przy tylnej i bocznych ścianach akwarium tworząc z nich obszerne kryjówki. Uzupełnieniem mogą być kamienie i skały. Roślin w akwarium może nie być w ogóle. Środek akwarium musi pozostać pusty, tak aby powstała przestronna przestrzeń do pływania. Woda w akwarium musi być krystalicznie czysta. Należy regularnie dokonywać podmian wody i sprawdzać poziom substancji azotowych. Optymalna temperatura zawiera się w zakresie między 24 a 28 stopni Celsjusza.
Dieta ryb musi być bogata w drobne bezkręgowce i małe rybki. Młodym rybkom można podawać mrożonki lub żywe pokarmy zwierzęce np. larwy muchówek (ochotkę, czarnego komara, wodzienia) starszym i większym okazom należy podawać pokarmy grubsze: kryl, gammarus, krewetki. Obowiązkowym dodatkiem do diety będą pokarmy roślinne: sałata,zielony groszek, szpinak czy glony.
Rozmnażanie:
Brak informacji na temat udanego rozmnożenia ryby w warunkach hodowlanych.