Nazwa: Węgorzyk plamisty

Nazwa łacińska: Macrognathus panacalus

Rząd: Szczelinokształtne (Synbranchiformes)

Rodzina: Długonosowate (Mastacembelidae)

Pochodzenie: Azja

Wielkość: 18 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >120 l

Temperatura wody: 24–27 °C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0- 7,5

Pokarm: Mięsny żywy i mrożony

Charakterystyka:
Węgorzyk plamisty (Macrognathus panacalus) występuje na terenie niemal całej południowej Azji w różnych środowiskach wodnych- wodach płynących, stawach, a także rozlewiskach (między innymi na zalanych wodą polach ryżowych). W naturze dorasta nawet do 30 cm, w akwarium najczęściej nie przekracza 16-18 cm. Ma silnie wydłużoną sylwetkę z ostro zakończonym, długim pyskiem. Płetwy grzbietowa, ogonowa i odbytowa połączone są w jedną okalającą ciało. Brak płetw brzusznych. Ubarwienie ryb jest zmienne i, w zależności od samopoczucia przyjmują różne odcienie brązu od jasnego do niemal czarnego. Grzbiet i brzuch są nieco jaśniejsze, a wzdłuż boków ciągną się ciemniejsze pasy złożone z nieregularnych pręg. Płeć bardzo trudna do odróżnienia. Samce są z reguły trochę mniejsze i smuklejsze od samic.

Węgorzyk plamisty jest spokojną i nieagresywną rybą, która może być hodowana w akwarium towarzyskim. Czasami przejawia agresję wewnątrz gatunkową, szczególnie, gdy ma zbyt mało miejsca, dlatego najlepiej rozpocząć od trzymania pojedynczego osobnika. Przebywa głównie w dennej części zbiornika, gdzie chętnie odpoczywa zagrzebany w piasku. W ciągu dnia niemal niewidoczny, staje się aktywny wieczorem i nocą.

Wymaga zbiornika o pojemności minimum 120 l, przy czym najważniejsza jest powierzchnia dna. Jako podłoża należy użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach, żeby w czasie zagrzebywania się ryby nie powodowały otarć. Podłoże powinno tworzyć warstwę minimum 5 cm. Ponadto należy zapewnić wiele kryjówek, w których ryby będą mogły znaleźć schronienie.
Roślinność w zbiorniku z węgorkami raczej nie utrzyma się długo, ze względu an ich ciągłe kopanie w piasku. Światło powinno być przytłumione, można tez użyć roślin pływających, które zacienią zbiornik. Należy zaopatrzyć się w szczelną i dość mocną pokrywę, ponieważ ryby te mogą próbować nocą wyjść
z akwarium.

Węgorzyki plamiste są drapieżnikami, dlatego należy zapewnić im mięsny pokarm. Najchętniej przyjmują żywe lub mrożone larwy owadów. Z reguły odmawiają suchej karmy.

Rozmnażanie:
Udane rozmnożenia w warunkach hodowlanych zdarzają się bardzo rzadko i brak informacji na temat warunków skłaniających ryby do tarła. Zaloty ryb są bardzo intensywne i przypominają sprzeczkę. Samica składa ikrę w przypadkowych miejscach na dnie zbiornika i nie przejawia zainteresowania opieką nad potomstwem.

Galeria