Nazwa: Wielopłetwiec senegalski

Nazwa łacińska: Polypterus senegalus

Rząd: Wielopłetwcokształtne

Rodzina: Wielopłetwcowate (Polypteridae)

Pochodzenie: Zachodnia i centralna Afryka

Wielkość: W akwarium 40-50 cm a w naturze 50-70 cm

Usposobienie: Agresywny, szczególnie w stosunku do mniejszych

Wielkość akwarium: > 450 l

Temperatura wody: 26-28°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 <12 °dGH

Pokarm: Żywy i mrożony

Charakterystyka:
Wielopłetwiec senegalski (Polypterus senegalus) pochodzi z Afryki i zamieszkuje rzekę Kongo. Jej specyficzne ciało jest dość niskie i wydłużone, a dorosłe osobniki mogą dorastać nawet do 70 cm, jednak w warunkach akwariowych zazwyczaj jest to długość ok. 40-50 cm. Swoją nazwę Wielopłetwiec senegalski zawdzięcza płetwie grzbietowej, która składa się z 8-11 części. Zabarwienie dorosłych osobników jest oliwkowo brunatne, czasami wpadające w odcienie szarości, zaś ich brzuch jest parę tonów jaśniejszy. U młodych ryb zauważalne są trzy ciemne pasy na bokach ciała, jednak zanikają one z wiekiem. Młode osobniki można hodować w grupach. Z wiekiem ryby stają się terytorialne i powinny być hodowane w pojedynkę. Nie powinny sprawiać większych kłopotów będąc trzymane z większymi gatunkami ryb, natomiast jeśli wpuścimy je do ryb znacznie mniejszych to na pewno pozbędziemy się części obsady. Dość duży pysk tej ryby bez przeszkód pozwoli jej na połknięcie neonów, gupików i ryb podobnej wielkości. Samca od samicy odróżnia nieco szersza płetwa odbytowa.

Akwarium dla tych efektownych ryb powinno być wystarczająco duże, adekwatnie do rozmiaru ryby. Dla dorosłych osobników długość akwarium powinna wynosić min. 150 cm. Na dnie zbiornika powinien znajdować się piasek kwarcowy, a dekorację warto stworzyć za pomocą kamieni oraz rozrośniętych korzeni. Można zastosować również rośliny. Akwarium powinno być zaopatrzone w wydajny filtr a światło powinno być przytłumione. Odpowiednim rozwiązaniem będzie przykrycie zbiornika pokrywą. Ryby preferują temperaturę 26-28 °C. Woda powinna mieć odczyn 6.5-7.5 pH oraz twardość 3-12 °dGh.

Dieta tej ryby powinna składać się przede wszystkim z pokarmów żywych i mrożonych, ale można urozmaicać ją także pokarmami wysokobiałkowymi, suchymi np. w granulacie.

Rozmnażanie:
Wielopłetwy można rozmnażać w odpowiednio dużych zbiornikach. Ryby będą zachęcone do tarła po dodaniu do wody jodku potasu. Istotnym elementem procesu rozmnażania są długie i efektowne zaloty samca, po których samica składa ikrę wśród roślinności lub na podłożu. Samiec zapładnia złożone jaja, które mogą liczyć nawet 300 sztuk. Po ok. 4 dniach następuje wylęg. Młode chętnie zjadają larwy solowca.

Galeria