Nazwa: Tęczanka trójbarwna, Tęczanka trójpręga

Nazwa łacińska: Melanotaenia trifasciata

Rząd: Aterynokształtne (Atheriniformes)

Rodzina: Tęczankowate (Melanotaeniidae)

Pochodzenie: Australia

Wielkość: 13 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >120 l

Temperatura wody: 24 - 30°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,5-8,0

Pokarm: Żywy, suchy, mrożony

Charakterystyka:
Tęczanka trójbarwna (Melanotaenia trifasciata) jest rybą pochodzącą z Australii. Występuje w różnych siedliskach, między innymi w bagnach, jeziorach i rzekach, chociaż najczęściej można ją spotkać w niewielkich wodach płynących, takich jak strumienie czy dopływy rzek o czystych wodach i żwirowym lub piaszczystym dnie. Zazwyczaj wybierają siedliska zapewniające osłonę roślinności, korzeni lub zatopionych fragmentów drzew.

W naturalnym środowisku dorasta do 15 cm, w akwarium najczęściej 11-13 cm. Ma bocznie spłaszczone ciało z niewielką głową. Ubarwienie jest zmienne w zależności od populacji. Najczęściej podstawowym kolorem ciała jest niebieski, choć zdarzają się również osobniki zielononiebieskie, zielone, fioletowe lub oliwkowo-złote. Prze środek ciała od głowy do ogona biegnie ciemna pręga. Płetwa ogonowa, grzbietowa i odbytowa są czerwone, żółte lub pomarańczowe. Samce mają zazwyczaj wyższą sylwetkę z wyraźnym wcięciem między głową a grzbietem. Są też większe i lepiej wybarwione od samic, a pierwsze promienie płetwy grzbietowej i odbytowej są wydłużone.

Tęczanki trójbarwne są rybami stadnymi, dlatego zaleca się trzymać je w grupach składających się z minimum 6 osobników- po równo samic i samców. W grupie są nie tylko mniej płochliwe, ale dodatkowo samce intensywniej się wybarwiają. Mogą być trzymane w akwarium towarzyskim z innymi aktywnymi gatunkami o podobnych rozmiarach i wymaganiach. Są bardzo aktywne i szybko pływają z jednego końca zbiornika w drugi.

Wymagają dużego, a przede wszystkim długiego akwarium, które zapewni im możliwość swobodnego pływania. Zbiornik powinien być obficie obsadzony roślinami po bokach i wzdłuż tylnej ścianki. Mile widziane również rośliny pływające oraz liczne kryjówki wśród korzeni. Podłoże z piasku lub drobnego żwiru. Światło nie powinno być zbyt intensywne, najlepiej rozproszone przez rośliny. Tęczanki trójbarwne wymagają czystej wody o umiarkowanym przepływie. Konieczna jest dobra filtracja, regularne podmiany wody oraz czyszczenie dna. Akwarium powinno być wyposażone w pokrywę, poniewież ryby te lubią wyskakiwać.

Są gatunkiem niekłopotliwym do wykarmienia. Akceptują większość żywych, mrożonych i suszonych pokarmów. Mają tendencję do przejadania się i zapadania na choroby układu pokarmowego, dlatego należy uważać, żeby ich nie przekarmiać. Najlepiej podawać jedzenie 3 razy dziennie w ilości sprawiającej, że znika w ciągu 3-5 minut.

Rozmnażanie:
Jest to gatunek jajorodny. Aby pobudzić ryby do rozmnażania należy karmić je obficie żywym pokarmem. Tarło poprzedzają efektowne zaloty- samiec rozpościera swoje płetwy grzbietowe i odbytową w celu zwiększenia atrakcyjności i uporczywie goni za upatrzoną partnerką. Ryby najlepiej przenieść wtedy do długiego akwarium tarliskowego o nieco podwyższonej temperaturze wody i dużej ilości drobnolistnej roślinności. Do tarła dochodzi najczęściej we wczesnych godzinach porannych. Samica składa jaja partiami przez kilka dni- jednorazowo 200- 400 jaj. Ikra przykleja się do roślin. Rodzice nie mają tendencji do zjadania ikry, a dodatkowo samce często chronią miejsca wylęgu. Wylęg młodych zależny jest od temperatury wody i następuje po około 7-12 dniach. Maluch należy karmić mikro pokarmami. Jak trochę podrosną można podawać im solowce lub artemię. Narybek przebywa głównie tuz pod powierzchnią wody, dlatego niewskazane są pokarmy szybko opadające na dno.

Galeria