Nazwa: Chaetostomus milesi - L-187a

Nazwa łacińska: Chaetostomus milesi

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: Do 13 cm

Usposobienie: Łagodne, ale terytorialne

Wielkość akwarium: >100 l

Temperatura wody: 20-24°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,5

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Chaetostomus milesi w naturze zamieszkuje szybko płynące wody górskie na terenie Kolumbii
i Wenezueli. Strumienie te mają zazwyczaj skalne podłoże oraz jasne, chłodne wody o wysokim nasyceniu solami mineralnymi. Posiada typowa dla zbrojników, zwężającą się ku ogonowi sylwetkę z masywną głową. Jego ciało jest jasnoszare, równomiernie pokryte ciemnoszarymi lub czarnymi kropkami różnej wielkości. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Wszystkie płetwy w kolorze ciała, również pokryte kropkami, które układają się w paski biegnące wzdłuż promieni. Płeć trudna do rozpoznania. Samice są bardziej krągłe, natomiast samce mają większe i bardziej kanciaste głowy.

Chaetostomus milesi to bardzo terytorialny zbrojnik, który reaguje agresją na towarzystwo przedstawicieli tego samego lub pokrewnych gatunków. Dwa samce potrafią walczyć o terytorium na śmierć i życie, zaleca się więc hodowanie pojedynczego osobnika, pary lub małej grupy haremowej. Zdarza mu się również zaczepiać inne ryby, jednak zazwyczaj nie robi im krzywdy. Prowadzi nocny tryb życia, jednak „oswojone” osobniki potrafią się przestawić i żerować również w ciągu dnia.

Para zbrojników albo mała grupa haremowa (samiec i 2-3 samice) wymaga zbiornika o pojemności 100-120 l, pojedynczy okaz można trzymać już w 80l, choć oczywiście najważniejszym kryterium jest powierzchnia dna. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się drobny piasek lub żwir o zaokrąglonych krawędziach z dużą ilością okrągłych kamieni. Należy zapewnić jak największą ilość kryjówek w postaci grot, łupin lub rurek. Roślinność nie jest zalecana. Wymaga czystej, dobrze napowietrzonej wody o zdecydowanym nurcie. Temperatura wody nie powinna przekraczać 26°C, ponieważ w wyższej temperaturze ryby żyją krócej.

Zbrojnik L-187a jest właściwie wszystkożerny, chętnie je żywe i mrożone larwy owadów, gotowane warzywa oraz glony. Z reguły bez oporów przyjmuje również tabletki i granulki dla zbrojników. Pobiera pokarm z dna. Powinien być karmiony wieczorem, tuż przed zgaszeniem światła w akwarium.

Rozmnażanie:
Brak jest oficjalnych informacji w książkach na temat rozmnażania w akwarium tych ryb ale z informacji uzyskanych od hodowców wiemy, że jest to możliwe w warunkach domowych.


Galeria