Plecostomus L-018
05 Sep 2016, Geschrieben von Powyżej 450 L, Ryby akwariowe, Zbrojnikowate inNazwa: Plecostomus L-018
Nazwa łacińska: Baryancistrus xanthellus
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 25-35 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >450 l
Temperatura wody: 26-30°C
Parametry wody: miękka do średnio twardej, pH 6,5-7,7
Pokarm: roślinny
Charakterystyka:
Plecostomus L-018 jest jedną z odmian barwnych Baryancistrus xanthellus. Od pozostałych L-081 i L-177, różni się wielkością kropek na skórze. L-081 ma najdrobniejsze kropki, L-018 (znana też jako L-085)- kropki średniej wielkości, a L-177 duże kropki. Wszystkie trzy odmiany to przedstawiciele endemicznego gatunku pochodzącego z dorzecza Rio Xingu w Brazylii. Zamieszkują szybko płynące i wysoko natlenione rzeki
o piaszczystym dnie. Sylwetka Baryancistrus xanthellus jest typowa dla zbrojnikowatych. Ciało spłaszczone grzbietobrzusznie o szerokiej głowie, zwężające się ku ogonowi. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę. Ubarwienie ciemne, niemal czarne, pokryte równomiernie rozmieszczonymi żółtymi kropkami. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Wszystkie płetwy pokryte są kropkami a płetwa ogonowa
i grzbietowa dodatkowo obrzeżone żółtym paskiem. Pasek ten z wiekiem staje się coraz węższy i mniej wyraźny. W naturalnym środowisku dorasta do 35 cm, w akwarium rzadko osiąga więcej niż 25 cm. Płeć osobników jest trudna do odróżnienia. Dorosły samiec ma nieco szerszą i bardziej kanciastą głowę oraz wydatniejsze kolce płetwy piersiowej. Samice są natomiast nieco okrąglejsze w partiach brzusznych.
Ten zbrojnik jest raczej spokojny i nieśmiały, a jednocześnie dość terytorialny. Z tego powodu nie powinno się trzymać wielu przedstawicieli jednego gatunku w akwarium. Najlepiej hodować jedną sztukę albo parę. Terytorializm może obejmować również inne ryby denne podobnych rozmiarów. W stosunku do gatunków przebywających w środkowej i górnej części zbiornika jest zupełnie obojętny, dlatego nadaje się do akwarium towarzyskiego. Aktywny głównie nocą, w czasie dnia zazwyczaj odpoczywa na piasku lub ukryty między kamieniami.
Akwarium dla Baryancistrus xanthellus powinno być duże. Na dno najlepiej wysypać piasek lub żwir
o zaokrąglonych krawędziach. Ostry grys mógłby spowodować uszkodzenie wąsików i otworów gębowych. Zbiornik może być obsadzony roślinami, których ryby nie niszczą, jednak mogą podgryzać delikatniejsze z nich. Należy zapewnić liczne kryjówki (najlepiej jaskinie) i koniecznie umieścić w akwarium korzeń, który jest ważnym elementem diety tego gatunku. Do wystroju można również użyć kamieni, które pomogą w odwzorowaniu naturalnego biotopu ryby. Wymaga krystalicznie czystej, mocno natlenionej wody, miękkiej do średni twardej o pH z zakresu 6,5-7,7. Toleruje temperaturę między 26
a 30°C. Bardzo źle znosi spadek temperatury poniżej dolnej wartości. Nie toleruje również zanieczyszczeń. Konieczna jest wydajna filtracja oraz cotygodniowe podmiany 40-70% wody. Gatunek ten lubi wyczuwalny nurt.
Plecostomus L-018 jest rybą roślinożerną. Jego dieta powinna składać się głównie z różnego rodzaju glonów, uzupełnianych świeżymi warzywami i owocami. Można również podawać tonące tabletki ze spiruliną, sucha karmę na bazie glonów i warzyw oraz sporadycznie larwy owadów lub krewetki. Ryby te mają bardzo długi przewód pokarmowy, dlatego nie należy im podawać dużej ilości produktów wysokobiałkowych. Pobiera pokarm z dna zbiornika.
Rozmnażanie:
Zanotowano tylko jeden przypadek rozmnożenia w warunkach hodowlanych. Ryby miały zapewnione duże akwarium z wysokiej jakości wodą o temperaturze 30°C. Były karmione mieszanką warzyw i mięsa. Istnieją też doniesienia, ze ryby pobudza do tarła silny prąd wody.
Ciekawostki:
W naturalnym środowisku młode osobniki zajmują siedliska na płyciznach pomiędzy płaskimi kamieniami, a po osiągnięciu dojrzałości schodzą na większe głębokości i żyją wśród podwodnych skał i głazów.