Zbrojnik czerwony, L010a
08 wrz 2016, Posted by Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe, Zbrojnikowate inNazwa: Zbrojnik czerwony, L010a
Nazwa łacińska: Rineloricaria sp.
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)
Pochodzenie: nie występuje w naturze, jest krzyżówką gatunków z Ameryki Południowej
Wielkość: do 12 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >80 l
Temperatura wody: 22-28°C
Parametry wody: miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5
Pokarm: Roślinny
Charakterystyka:
Dokładane pochodzenie tego gatunku nie zostało zbadane. Zbrojnik czerwony prawdopodobnie jest krzyżówką lub mutacją gatunków zbrojników zamieszkujących obszary górnej Amazonii. Posiada typową dla zbrojnikowatych sylwetkę o szerszej głowie, jednak znacznie bardziej smukłą i wydłużoną. Ciało ma barwę ceglastoczerwoną lub pomarańczową. Płetw grzbietowa wysoka i ostro zakończona z wyraźnym pierwszym promieniem, częściowo przezroczysta, podobnie jak pozostałe płetwy, które przypominają skrzydła ważki, gdy ryba jest w ruchu. Pysk z dolnym otworem gębowym, zakończonym przyssawką. Dorasta do 12 cm. Dymorfizm płciowy zaznaczony. Samce posiadają wąsiki oraz kolcowate wypustki na górnej części głowy. Pierwsze promienie płetw piersiowych są u nich przeobrażone w kolce. Samice są wyraźnie okrąglejsze w okolicach brzusznych.
Zbrojnik ten ma bardzo łagodne usposobienie. Doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego. Najlepiej czuje się w grupie składającej z minimum 4 sztuk. Trzymany pojedynczo może być apatyczny i nieśmiały. Należy unikać towarzystwa bardzo aktywnych i agresywnych gatunków, ponieważ łatwo daje się zdominować i zastraszyć. Przebywa głównie na dnie zbiornika. Aktywny wieczorem i nocą.
Akwarium dla tej ryby powinno być silnie obsadzone roślinnością i słabo oświetlone. Na podłoże najlepiej użyć piasku lub żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Podłoże powinno być regularnie czyszczone, żeby zapobiec infekcjom wąsików. Wymaga licznych kryjówek z korzeni i kamieni, mile widziane są groty. W akwarium koniecznie powinno się znaleźć drewno lub korzeń, jako ważny składnik diety tych ryb. Warto również umieścić na dnie liście dębu i buka. Jest tolerancyjny na różne parametry wody, optymalne parametry to woda miękka do średnio twardej o pH 6,0 do 7,5 i temperaturze między 22 a 28°C.
W diecie Zbrojnika czerwonego powinny dominować pokarmy roślinne, przede wszystkim glony. Można mu również podawać surowe warzywa oraz tabletki ze spiruliną. Od czasu do czasu należy urozmaicać dietę, oferując mi dafnię lub larwy ochotki. Pobiera pokarm z dna akwarium.
Rozmnażanie:
Dość łatwo rozmnażają się w akwarium. Pary powinny dobrać się naturalnie z większej grupy. Do tarła skłania je miękka i kwaśna woda oraz większa niż zwykle ilość pokarmów mięsnych w diecie. Może też pomóc nieznaczne obniżenie temperatury wody. Aby tarło było możliwe, akwarium powinno być wyposażone w wąskie, podłużne jaskinie, które można również zastąpić umieszczając w zbiorniku rurki z nietoksycznego tworzywa. Kiedy para się dobierze i jest gotowa do tarła, samiec wybiera i „sprząta” grotę oraz zachęca partnerkę do odwiedzin. Samica składa w wyznaczonym miejscu kilkadziesiąt jaj, które następnie są zapładniane przez samca. Przez kolejne dni samiec pilnuje ikry i wachluje ją płetwami. Samica nie interesuje się potomstwem. Po 4-5 dniach następuje wylęg, a po kolejnych 3 narybek zaczyna samodzielnie pływać po zbiorniku. Młode są pokryte biało pomarańczowym wzorem, dzięki któremu doskonale maskują się na piasku. Od samego początku chętnie jedzą zblanszowane i rozdrobnione warzywa, roztarte płatki roślinne oraz mikro nicienie i larwy artemii. Zarówno ikra, jak i narybek są bardzo wrażliwe na parametry wody, dlatego warto stosować regularne, niewielkie podmiany i zapewnić skuteczną filtrację.