Nazwa: Zbrojnik L-075, L-124, L-301

Nazwa łacińska: Hemiancistrus sabaji, Peckoltia sabaji

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: Do 25 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: >300 l

Temperatura wody: 24-30ºC

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6,0-7,5

Pokarm: Świeży, suchy, mrożony

Charakterystyka:
L-075 (Peckoltia sabaji) to zbrojnik w naturze zamieszkujący wody płynące na terenie Wenezueli, Kolumbii, Gujany
i Brazylii. Ma typową dla Zbrojnikowatych sylwetkę z szeroką głową. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę. Ciało ma barwę żółto- piaskową, niekiedy przybierającą odcień pomarańczowy i całe (łącznie z płetwami) pokryte jest różnej wielkości ciemnymi kropkami, przypominającymi cętki geparda. Duża, trójkątna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce.

Płeć ryb bardzo trudna do odróżnienia. Samce są zazwyczaj trochę dłuższe, natomiast samice okrąglejsze w partiach brzusznych. To bardzo spokojny i ugodowy gatunek, który doskonale nadaje się do akwarium towarzyskiego, choć jako sąsiedztwo wolą mniejsze ryby. Nie zauważono również zachowań terytorialnych, czasami samce przeganiają się nawzajem, jednak nie robią sobie żadnej krzywdy. Przebywa najczęściej na dnie zbiornika. Jest aktywny głównie wieczorami i nocą, choć „oswojone” osobniki wychodzą na poszukiwanie pokarmu także w ciągu dnia.

Ze względu na rozmiar wymaga dużego zbiornika. Dla pojedynczego okazu wymagane jest akwarium
o długości minimum 150 cm. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub drobnego żwiru o zaokrąglonych krawędziach. Gatunek ten wymaga dużej ilości kryjówek i zacienionych miejsc. Do dekoracji najlepiej użyć kawałków drewna, korzeni i okrągłych kamieni. Wskazane jest też posadzenie roślin, wśród których ryba lubi się ukrywać. Wymaga czystej, dobrze natlenionej wody o wyczuwalnym nurcie. Należy zapewnić dobrą filtracje, regularne podmiany wody oraz czyszczenie dna, ponieważ zalegające szczątki jedzenia oraz odchody ryb mogą powodować infekcje wąsików.

Pleco L-075 jest w zasadzie wszystkożerny. Przyjmuje zarówno żywe i mrożone pokarmy mięsne, takie tak rurecznik, kryl czy ochotka, jak i surowe oraz gotowane warzywa. Bez problemu akceptuje też suche pokarmy.

Rozmnażanie:
Największym problemem jest znalezienie dobranej pary, ponieważ gatunek ten jest dość wybredny w doborze partnera. Zdarza się, że nawet samiec i samica wychowane razem, choć żyją zgodnie przez lata, nie zwracają na siebie uwagi. Przedstawiciele tego gatunku osiągają dojrzałość płciową wraz
z dorośnięciem do 13-15 cm. Aby pobudzić ryby do tarła, najlepiej przenieść parę do mniejszego zbiornika tarliskowego, dobrze zacienionego i wyposażonego w kryjówki. Temperatura powinna być podniesiona do 29-30ºC. Należy je przy tym obficie karmić dobrej jakości wysokobiałkowym pokarmem. Samica składa około 100 jaj, zazwyczaj w grocie lub innej kryjówce. Opiekę nad ikra sprawuje samiec. Wylęg następuje po 6-7 dniach, a larwy jeszcze przez tydzień żywią się zawartością woreczka żółtkowego. Po tym czasie można im zacząć podawać drobne pokarmy zwierzęce i roślinne. Jeśli w zbiorniku nie ma drapieżników, nie trzeba odławiać rodziców, choć zawsze bezpieczniej jest zapewnić młodym niewielkie kryjówki. Po 3 tygodniach narybek osiąga wielkość około 2 cm.

Galeria