Zbrojnik L-129
02 lis 2016, Posted by Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe, Zbrojnikowate inNazwa: Zbrojnik L-129
Nazwa łacińska: Hypancistrus debilittera
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Zbrojnikowate, kiryśniki, zbrojniki (Loricariidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 7-8 cm
Usposobienie: Łagodne, ale terytorialne
Wielkość akwarium: >60 l
Temperatura wody: 24-28°C
Parametry wody: Miękka, pH 6,0-7,0
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
L-129 to niewielki zbrojnik pochodzący z dorzecza Amazonki, Orinoko i Rio Negro. Zamieszkuje zarówno rzeki o rwącym nurcie, jak i spokojne rozlewiska. Jego sylwetka jest typowa dla zbrojnikowatych: posiada szeroką, spłaszczoną od góry głowę oraz zwężający się ku ogonowi korpus. Otwór gębowy przekształcony w przyssawkę. Nie posiada łusek, a jego ciało jest pokryte płytkami kostnymi, które tworzą swoisty pancerz. Ciało ma kolor ciemnobrązowy, pokryte charakterystycznymi poprzecznymi paskami w kolorze jasnożółtym. Dymorfizm płciowy dość słabo zaznaczony. Samce mają bardziej kanciastą głowę niż samice, które są też drobniejsze i smuklejsze od samców. U dojrzałych samców między płetwami odbytowymi można zauważyć wydłużone gonopodium.
Jeśli ma zapewnioną odpowiednią przestrzeń życiową, jest bardzo spokojnym mieszkańcem akwarium towarzyskiego, w ciasnocie może być agresywny wobec innych ryb dennych. W stosunku do przedstawicieli własnego gatunku jest dość terytorialny, dlatego najlepiej trzymać grupę składającą się
z samca oraz 2-3 samic. Trzymany pojedynczo może stać się osowiały i tracić kolory. Aktywność wykazuje głównie nocą, dzień spędzając w kryjówkach. Najchętniej przebywa na dnie lub szybie zbiornika.
L-129 nie wymaga zbyt dużego akwarium, grupę ryb (samiec plus 2-3 samice) można hodować już w 60 l. Jeśli chcemy mieć w zbiorniku więcej niż jednego samca, terytorium powinno być odpowiednio większe
i wyposażone w liczne kryjówki. Dno najlepiej wysypać piaskiem lub żwirem o zaokrąglonych krawędziach. Koniecznie trzeba umieścić w akwarium groty skalne lub inne konstrukcje, pełniące podobne funkcje np. doniczki. Wymaga miękkiej i dobrze natlenionej wody, oraz regularnych cotygodniowych podmian co najmniej 30% pojemności zbiornika. Akwarium nie powinno być zbyt mocno oświetlone. Można obsadzić zbiornik roślinami, które zapewnią zacienione zakątki, bardzo lubiane przez ten gatunek.
W naturze jest to ryba mięsożerna i taką samą dietę powinniśmy zapewnić jej w akwarium. Chętnie zjada świeże i mrożone larwy owadów, artemię a także tonące pokarmy dla ryb mięsożernych. Przyjmuje także pokarmy roślinne, jednak nie powinny one stanowić podstawy wyżywienia. Zeruje na dnie zbiornika, ze względu na nocny tryb życia, najlepiej podawać pokarm wieczorem, tuż przed zgaszeniem światła.
Rozmnażanie:
Tarło odbywa się grotach, a stymulują je większe podmiany wody na chłodniejszą. Samica składa do 30 jaj, które są polewane mleczem przez samca. Przez kolejne 7 dni samiec opiekuje się ikrą, do czasu, aż wylęgną się z niej larwy. Przez kilka dni młode resorbują zawartość woreczka żółtkowego, a następnie zaczynają rozchodzić się po akwarium w poszukiwaniu pokarmu. Można im podawać artemie oraz oczlika.