Zbrojnik L-183, Zbrojnik niebieski
15 maj 2017, Posted by Od 120 L do 450 L, Ryby akwariowe, Zbrojnikowate inNazwa: Zbrojnik L-183, Zbrojnik niebieski
Nazwa łacińska: Ancistrus dolichopterus
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 12-15 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >100 l
Temperatura wody: 25- 30°C
Parametry wody: Miękka, pH 5,0-6,5
Pokarm: Roślinny
Charakterystyka:
W naturze Zbrojnik niebieski (Ancistrus dolichopterus) zamieszkuje wartkie potoki i strumienie dorzecza Amazonki i Rio Negro. Posiada typowe dla zbrojników grzbietobrzusznie spłaszczone ciało o szerokiej głowie. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Ubarwienie ciemne, niemal czarne, wpadające w granat. Całe ciało jest pokryte białymi, bardzo drobnymi kropkami. Na zewnętrznej krawędzi płetwy grzbietowej i ogonowej posiada białą obwódkę, która w przeciwieństwie do innych, podobnych gatunków zbrojników nie zanika z wiekiem.
W naturalnym środowisku Zbrojnik niebieski dorasta nawet do 20 cm, w sztucznej hodowli najczęściej osiąga około 12, sporadycznie 15 cm. Płeć trudna do odróżnienia. Dorosły samiec ma szerszą i bardziej kanciastą głowę oraz wydatniejsze kolce płetwy piersiowej. Można też u niego zauważyć wyraźne wyrostki na pysku, które u samic są zazwyczaj niemal niewidoczne. Samice są tez bardziej krągłe w partiach brzusznych.
Są spokojnymi rybami i sprawdzą się w akwarium towarzyskim. Wobec innych ryb zachowują obojętność, jednak mogą być terytorialne w stosunku do samców własnego lub podobnych gatunków. Z tego powodu najlepiej trzymać pojedynczego osobnika lub parę. Za dnia zazwyczaj są niemal niewidoczne, wykazują aktywność wieczorem i nocą.
Akwarium dla pary tego gatunku powinno zapewniać minimalną powierzchnię dna 80×40 cm. Na dno najlepiej wysypać piasek lub drobny żwir o zaokrąglonych krawędziach, ponieważ ostry grys mógłby spowodować uszkodzenie wąsików i otworów gębowych. Rybom należy zapewnić liczne kryjówki oraz koniecznie umieścić w akwarium korzeń lub kawałki drewna, które dostarczać będą koniecznej dla tych ryb akwariowych substancji balastowej. Jako dekoracji warto poza drewnem użyć suchych liści. Gatunek ten wymaga kwaśnej i miękkiej wody o wyczuwalnym nurcie. Nie toleruje zanieczyszczeń oraz wahań parametrów, dlatego konieczna jest wydajne filtracja i regularne podmiany wody. Nie należy też wprowadzać go do niedojrzałego lub nieustabilizowanego zbiornika. Oświetlenie akwarium powinno być możliwie jak najsłabsze.
Podstawą diety Zbrojnika L-183 są pokarmy roślinne, głównie glony. Można mu też podawać gotowane warzywa oraz tabletki ze spiruliną. Należy uważać z pokarmami pochodzenia zwierzęcego, ponieważ ich większa ilość może być dla ryby szkodliwa, a nawet doprowadzić do jej śnięcia. Pokarm pobiera z dna zbiornika. Najlepiej karmić go wieczorem, kiedy zaczyna się czas jego aktywności.
Rozmnażanie:
Aby skłonić ryby do rozmnażania najlepiej przenieść je do zbiornika tarliskowego z miękka i kwaśną woda, a następnie stopniowo podnosić jej temperaturę do 29-30 stopni. Tarło ma miejsce w kryjówkach (grotach, łupinach kokosa, doniczkach), gdzie samica składa około od 50 do 100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który przegania samicę. Po 5- 7 dniach następuje wylęg, a po około 2 tygodniach narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Młodym należy podawać drobne pokarmy roślinne.