Nazwa: Zbrojnik L-200

Nazwa łacińska: Hemiancistrus subviridis

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 12-15 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 22-25 °C

Parametry wody: Średnio twarda, pH 6.5-7.5

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Zbrojnik L-200, znany bardziej jako Green Phantom Pleco, pochodzi z okolic zbiegu Río Ventauri z Río Orinoco w stanie Amazonas w Wenezueli. Zamieszkuje wartko płynące strumienie i rzeki o skalistym podłożu.
Ma sylwetkę typową dla zbrojnikowatych z dużą, spłaszczoną głową. Charakterystyczną cechą gatunku jest intensywna oliwkowo- zielona barwa, najbardziej spektakularna u młodych ryb. W przedniej części ciała widać też jaśniejsze kropki, które czasem obejmują też pierwsze promienie płetwy grzbietowej i płetw piersiowych. Starsze osobniki z wiekiem brązowieją, a ich kropki stają się bardziej wyraźne. Płetwa grzbietowa wydatna, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Płetwy między promieniami częściowo przejrzyste. Płeć trudna do odróżnienia. Dorosłe samce mają szerszy, bardziej płaski profil głowy i dłuższe kolce płetw piersiowych niż samice.

Młode osobniki mają łagodne usposobienie i najlepiej trzymać je w grupach składających się z 6-8 osobników. Z czasem samce stają się nieco terytorialne i szczególnie w niewielkich zbiornikach pozbawionych kryjówek, mogą być wobec siebie agresywne. W stosunku do innych gatunków zachowują zupełną obojętność, wobec czego mogą być z powodzeniem trzymane w akwarium towarzyskim, również z dużo mniejszymi rybami i krewetkami. Aktywny głównie nocą, w ciągu dnia przebywa w kryjówkach między korzeniami lub kamieniami.

Akwarium dla tego gatunku powinno symulować warunki wartkiej rzeki. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się piasek lub żwir. Konieczne jest zapewnienie kryjówek z głazów, korzeni i kawałków drewna, na których dodatkowo będą rozwijać się glony, stanowiące ważny element diety tego gatunku. Zbiornik można częściowo obsadzić odpornymi na podobne warunki roślinami, jednak nie jest to konieczne. Podobnie jak większośc ryb, które zamieszkują wody płynące, nie toleruje gromadzenia się odpadów organicznych i wymaga nieskazitelnej wody. Bardzo ważne jest również zapewnienie wystarczającego poziomu rozpuszczonego tlenu i odczuwalnego ruchu wody. Konieczne cotygodniowe 40-70% pojemności zbiornika.

Zbrojnik L200 gatunkiem wszystkożernym, jednak podstawę jego diety powinien stanowić pokarm roślinny. Chętnie przyjmuje tonące tabletki dla sumów oraz surowe lub gotowane warzywa. Żywi się również glonami, znajdującymi się w akwarium, nie należy jednak w żadnym wypadku oczekiwać, że wystarczą one rybie do przeżycia.

Rozmnażanie:
Rozmnożenie w warunkach akwarium możliwe nawet w zbiorniku ogólnym. Do tarła dochodzi w grotach lub kryjówkach. W pierwszej fazie samiec wybiera i przygotowuje grotę, a następnie zachęca wybrankę do wizyty. Samica składa w kryjówce od 20 do 200 jaj, po czym zostaje przepędzona przez samca, który przejmuje opiekę nad ikrą. Narybek wykluwa się po około 7-10 dniach. Po kolejnych 2-3 dniach młode opuszczają kryjówkę i zaczynają pływać po zbiorniku w poszukiwaniu pokarmu. Maluchy można karmić rozdrobnionymi płatkami ze spiruliną lub startymi warzywami.

Galeria