Nazwa: Zbrojnik L260

Nazwa łacińska: Hypancistrus sp.

Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)

Rodzina: Zbrojnikowate (Loricariidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: do 9 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 100 l

Temperatura wody: 25- 30°C

Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 5,5-7,5

Pokarm: Suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Hypancistrus sp. tatunek endemiczny, znany jedynie z dolnego rio Tapajós w stanie Pará w północnej Brazylii. Zamieszkuje siedliska o wartkim nurcie i przejrzystej wodzie, z podłożem z piasku, kamieni i różnej wielkości żwiru. Posiada typową dla zbrojnikowatych sylwetkę z masywną głową. Ma ciemnoszare lub czarne ciało pokryte w całości jasnymi, fantazyjnymi wzorami, które obejmują również wszystkie płetwy. Wzorom tym zawdzięcza swoją popularną nazwę- Queen Arabesque. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę. Płeć bardzo trudna do odróżnienia. Samce są smuklejsze od samic i mają szerszą, bardziej kwadratową głowę.

Zbrojnik L260 jest rybąo łagodnym usposobieniu, świetnie nadająca się do akwarium towarzyskiego. Najlepiej trzymać pojedynczy okaz, parę lub niewielką grupę haremową, ponieważ samce mogą wykazywać wobec siebie zachowania terytorialne. Dotyczy to również innych gatunków zbrojników o podobnej wielkości- one także mogą zostać potraktowani jako konkurencja. Bez problemu koegzystuje z innymi, nie spokrewnionymi gatunkami, należy jednak unikać towarzystwa bardzo ruchliwych i przebojowych ryb, ponieważ zbrojnik ten jest dość nieśmiały i płochliwy. Przez większość czasu przebywa na dnie zbiornika, najczęściej w kryjówkach, dlatego dość trudno go wypatrzyć. Jego aktywność przypada głównie na porę nocną.

Najlepiej trzymać ten gatunek w zbiorniku symulującym płynący strumień. Dno wysypać piaskiem lub żwirem o zaokrąglonych krawędziach, ponieważ ostry grys mógłby spowodować uszkodzenie wąsików i otworów gębowych. Do dekoracji można użyć otoczaków oraz korzeni i kawałków drewna. W akwarium powinny znaleźć się liczne kryjówki- groty, doniczki ceramiczne rurki. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne. Gatunek ten wymaga czystej, dobrze napowietrzonej wody o wyczuwalnym nurcie. Źle znosi wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, dlatego ważna jest wydajna filtracja, szczególnie, że sam wytwarza sporo produktów przemiany materii.

W naturalnym środowisku gatunek ten żywi się różnymi pokarmami, za szczególnym upodobaniem do larw owadów i małych skorupiaków. W akwarium powinna dominować dieta mięsna (żywe lub mrożone larwy, komarów, ochotka, krewetki) od czasu do czasu uzupełniana spiruliną i świeżymi lub gotowanymi warzywami.

Rozmnażanie:
Tarło ma miejsce w grotach lub kryjówkach, a stymulują je większe podmiany wody na chłodniejszą. W pierwsze fazie tarła samiec czyści grotę, a następnie wychodzi z niej do połowy i i wachluje ją płetwami. W ten sposób zwraca uwagę samicy i zachęca ją do podpłynięcia. Gdy samiec jest gotowy, wówczas wpuszcza samicę do środka. Samica składa jednorazowo 10-20 ziaren ikry. Młode wykluwają się po około 5-7 dniach. Po kolejnych 10 dniach- maluchy opuszczają grotę w poszukiwaniu pokarmu. Narybek rośnie bardzo powoli i dopiero po roku osiąga długość 5-6 cm.

Galeria