Zbrojnik L600 – Pseudacanthicus leopardus
26 maj 2024, Posted by Powyżej 450 L, Ryby akwariowe, Zbrojnikowate inNazwa: Zbrojnik L600
Nazwa łacińska: Pseudacanthicus leopardus
Rząd: Sumokształtne (Siluriformes)
Rodzina: Zbrojnikowate], kiryśniki, zbrojniki (Loricariidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 25-30 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 500l
Temperatura wody: 24-28°C
Parametry wody: Miękka do średnio twardej, pH 6,0-7,5
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Pseudacanthicus leopardus to gatunek endemiczny występujący w dorzeczu Rio Negro w stanie Amazonas w Brazylii, oraz rzece Rupununi w Gujanie. Zamieszkuje siedliska o dość silnym nurcie wody i piaszczysto- kamienistym podłożu.
Posiada typowe dla zbrojników grzbietobrzusznie spłaszczone ciało o masywnej głowie. Wydatna płetwa grzbietowa, pierwsze promienie wszystkich płetw twarde, w płetwach piersiowych przekształcone w kolce. Otwór gębowy o dolnym położeniu, przekształcony w przyssawkę z pojedynczymi, lecz silnymi zębami. Ciało jasnobrązowe lub oliwkowe, pokryte ciemnymi nieregularnymi plamkami, przypominającymi lamparcie cętki. Wzór ten pokrywa również większą część płetw. Płetwa ogonowa czerwono- pomarańczowa, podobnie jak krawędzie pozostałych płetw, a w szczególności płetwy grzbietowej.
Płeć dość trudna do odróżnienia, samce mają większe i bardziej kanciaste głowy niż samice oraz bardziej wydłużone promienie płetw piersiowych, jednak pewność identyfikacji daje jedynie porównanie narządów płciowych.
Ryba raczej spokojna, ale bardzo terytorialna i agresywna w stosunku do przedstawicieli własnego gatunku, szczególnie w małych zbiornikach. Może też wykazywać agresję w stosunku do innych zbrojników. Akwarysta, który decyduje się na trzymanie więcej niż jednego osobnika tego gatunku musi pamiętać o zapewnieniu rybom kryjówek i tworzeniu naturalnych barier, które podzielą przestrzeń. Ze względu na spory rozmiar walczące samce mogą też stanowić zagrożenie dla innych ryb oraz demolować wyposażenie akwarium. Pojedyncze osobniki pozostają zupełnie obojętne w stosunku do innych mieszkańców akwarium. Przebywa głównie w dennej części zbiornika. Aktywny wieczorami oraz w nocy.
Nibytarczoboki plamiste najlepiej trzymać w akwarium symulującym płynącą rzekę. Dno można wysypać piaskiem, a do dekoracji użyć otoczaków oraz korzeni i kawałków drewna. W zbiorniku powinny znaleźć się liczne kryjówki- groty, doniczki ceramiczne rurki. Utrzymanie roślin w zbiorniku może być trudne ze względu na przekopywanie przez ryby podłoża. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne. Ten gatunek wymaga czystej, dobrze napowietrzonej wody o wyczuwalnym nurcie. Źle znosi wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, więc ważna jest wydajna filtracja, szczególnie, że sam wytwarza sporo produktów przemiany materii.
Jest to gatunek w zasadzie wszystkożerny ale preferuje pokarmy mięsne, takie jak krewetki, filety rybne, małże, kryl czy ochotka. Można również podawać tonące tabletki i granulki, a od czasu do czasu tabletki ze spiruliną i warzywa (np. ogórki, cukinie, sałata).
Rozmnażanie:
Dość rzadko zdarza się rozmnożenie tego gatunku w akwarium, jednak nie jest ono niemożliwe. Do tarła dochodzi w grotach lub kryjówkach, a czynnikiem stymulującym mogą być większe podmiany wody na chłodniejszą. Samiec przygotowuje grotę, a następnie zachęca samicę aby wpłynęła do środka. Maluchy wykluwają się po około 5-7 dniach, a po kolejnym tygodniu opuszczają grotę w poszukiwaniu pokarmu.