Preparaty akwarystyczne
Preparaty akwarystyczne – podstawowe informacje.
Dzięki preparatom akwarystycznym możemy wpływać na stan i parametry wody w akwarium oraz reagować na nagłe sytuacje pojawiające się w zbiorniku jak nadmierny rozrost glonów, choroby ryb czy zmętnienie.
Preparaty możemy podzielić na:
– nawozy
– testy
– uzdatniające wodę i regulujące jej parametry
– lekarstwa oraz preparaty poprawiające kondycję ryb
Nawozy w płynie, kulkach i pałeczkach
Rośliny akwariowe mają duże zapotrzebowanie na makro i mikroelementy, dlatego, jeśli chcemy, by pięknie się rozwijały, konieczne jest stosowanie nawozów. Istnieje kilka rodzajów nawozów, które różnią się sposobem podawania. Nawozy w płynie podaje się bezpośrednio do wody, natomiast kulki i pałeczki, umieszcza się bezpośrednio w podłożu. To drugie rozwiązanie uzupełnia niedobór składników, przez dłuższy czas, jest też bardziej skuteczne ze względu na działanie miejscowe (nawożone są bezpośrednio miejsca w których rośliny rozwinęły swoje systemy korzeniowe). Początkującym akwarystom poleca się najczęściej tzw. nawozy uniwersalne, które jednak nie zawsze pokrywają potrzeby wszystkich roślin. Mimo regularnego nawożenia preparatem ogólnym, może pojawić się potrzeba szczególnego potraktowania poszczególnych roślin, np. te o czerwonych liściach często wymagają dodatkowej dawki żelaza.
Osobna kategorią są specjalne mineralne substraty nawozowe, których używa się jako bazy do podłoża. W tym przypadku dodatkowe nawożenie zazwyczaj nie jest konieczne, należy jednak pamiętać, że taki substrat ma określony czas „przydatności”, po upłynięciu którego staje się zwykłym, jałowym podłożem.
Uzdatniacze wody i bakterie
Woda z kranu zawiera chlor, metale ciężkie i inne substancje, które są szkodliwe dla ryb. Aby ze zwykłej wody kranowej zrobić wodę akwariową, należy zastosować uzdatniacz wody w płynie. Jest on szczególnie przydatny wtedy, gdy nie mamy możliwości odstawienia wody na dłuższy czas po to, by wyparował z niej chlor (odstanie wody nie usunie metali ciężkich z wody!).
Kultury bakterii mają podobne zadanie – przyśpieszają dojrzewanie zbiornika i mogą pomóc w wyeliminowaniu innych szkodliwych substancji. Mają duży wpływ na utrzymanie czystości w akwarium biorąc udział w procesie nazywanym cyklem azotowym. Zaleca się każdorazowe dodawanie ich do wody podczas jej podmiany oraz czyszczenia filtra.
Testy
Każdy akwarysta powinien regularnie wykonywać testy najważniejszych parametrów wody. Jeśli zbliżą się one do wartości granicznych, będzie możliwa interwencja i uratowanie zbiornika. Zestaw testów da nam pewność, że ze zbiornikiem jest wszystko w porządku. Dobrym rozwiązaniem na początek jest zakup tych testów, które są wykonywane najczęściej (PH, NO3, KH, GH). W sprzedaży spotkać można trzy formy testów:
Testy paskowe– najczęściej spotykane w handlu i jednocześnie najłatwiejsze w obsłudze. Pomiar polega na zanurzeniu paska pokrytego substancją reagującą w wodzie, a następnie porównaniu jego koloru z załączoną skalą barwną reprezentującą natężenie badanego parametru. Testy paskowe zazwyczaj nie cieszą się uznaniem zaawansowanych akwarystów, ze względu na niedokładność pomiarów i częste przekłamania.
Testy kropelkowe– pomiar za pomocą testu kropelkowego polega na dodaniu do wody akwariowej odczynników w odpowiedniej kolejności, a następnie porównaniu uzyskanego koloru roztworu ze skalą barwną lub zliczenia ilości kropel dodanego odczynnika. Testy kropelkowe są dokładniejsze i często również tańsze od paskowych.
Testy mieszane– używa się ich w ten sam sposób, co testów kropelkowych, z tą różnicą, że odczynniki mają postać proszku.
Oprócz testów chemicznych w sprzedaży można spotkać również testy i mierniki elektroniczne, które zapewniają bardzo dokładne pomiary wymaganych parametrów. Niestety są dość drogie, dlatego kupowanie ich do akwarium hobbystycznego nie ma większego sensu. Znajdują natomiast zastosowanie w profesjonalnych hodowlach.
Leki
Ryby akwariowe to delikatne zwierzęta, które od czasu do czasu chorują. Nawet w najlepiej zadbanych zbiornikach choroby niejednokrotnie dziesiątkują obsadę. W ofercie sklepów akwarystycznych znajdziemy preparaty w formie płynnej lub w tabletkach, które dodaje się zarówno do zbiornika głównego jak i zbiornika w którym przeprowadzana jest kwarantanna. Niestety, ogólnie dostępne specyfiki nie są panaceum na wszystkie dolegliwości. W niektórych przypadkach konieczne jest podanie antybiotyku, który można dostać tylko na receptę. Ponadto popularne leki (zieleń malachitowa, błękit metylenowy czy akryflawina) nie są obojętne dla zdrowia ryb, ani dla równowagi biologicznej akwarium, dlatego przed rozpoczęciem kuracji warto zasięgnąć rady weterynarza lub choćby doświadczonego hodowcy, aby zamiast pomóc nie zaszkodzić swoim podopiecznym. Jeżeli już konieczne jest leczenie, należy ściśle przestrzegać zaleceń producentów leków, a także zapewnić kuracjuszom możliwie najlepsze warunki, wzmacniając ich system immunologiczny wysokowartościowa karmą i zapewnieniem odpowiednich parametrów fizykochemicznych wody. Aby zachować ryby w dobrej kondycji, warto podawać im jednocześnie preparaty wzmacniające np. witaminowe.