Nazwa: Tęczanka neonowa

Nazwa łacińska: Melanotaenia praecox

Rząd: Aterynokształtne

Rodzina: Tęczankowate (Melanotaeniidae)

Pochodzenie: Nowa Gwinea

Wielkość: samiec 6 cm, samica 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 150 l

Temperatura wody: 22-28°C

Parametry wody: pH 6,5-7,0 GH 8-18°dGH

Pokarm: żywy, suchy i mrożony

Charakterystyka:
Tęczanka neonowa to słodkowodna ryba pochodząca z Nowej Gwinei. Charakteryzuje się pięknym, niebieskim ubarwieniem, opalizującym w świetle i mieniącym się w zależności od warunków. W akwariach osiąga rozmiar do 6 cm. Samice są większe od samców i mniej jaskrawe, ich płetwy są bardziej żółtawe niż u samców, których płetwy zwykle przybierają pomarańczową barwę. Ten gatunek lubi przebywać w grupie, najlepiej 8-10 osobników lub więcej dlatego przy zakupie warto o tym pamiętać.

Ryby te nie są trudne w utrzymaniu jeśli chodzi o pokarm – przyjmują niemal każdy rodzaj pokarmu suchego, mrożonego lub żywego. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zbilansowaniu diety tak aby zaopatrywała ona ryby we wszystkie niezbedne do życia i prawidłowego rozwoju składniki.

Tęczanki dobrze się czują w gęsto obsadzonym roślinnością akwarium. Nie lubią zbyt jaskrawego światła, więc warto przesłonić je również roślinami pływającymi. Nie można jednak zapominać o wolnych przestrzeniach do pływania. Akwarium dla ławicy liczącej 10 sztuk powinno mieć przynajmniej 100 litrów. Dla utrzymania wymaganej jakości wody (pH 7.0) należy cyklicznie ją podmieniać. Zaleca się wymianę około 20% wody tygodniowo oraz posiadanie wydajnego filtra. Tęczanka neonowa żyje od 3 do 5 lat.

Rozmnażanie:
Samo rozmnażanie Tęczanek jest dość łatwe, w przeciwieństwie do odchowania narybku – bardzo wrażliwego na zmiany parametrów wody. Wystarczy do przygotowanego zbiornika tarliskowego o długości przynajmniej 45 cm z umieszczonymi roślinami drobnolistnymi lub mopem akwarystycznym wpuścić najgrubszą samicę i najpiękniejszego samca. Para codziennie będzie rozrzucać ikrę przyczepiającą się do powierzchni na małych nitkach. Ikrę należy przenieść do oddzielnego pojemnika, w którym w ciągu 10 dni powinny wylęgnąć się młode. W pierwszym tygodniu karmimy je mikro-pokarmami, później wprowadzany artemię.

Galeria