Choroby ryb akwariowych - Choroba zasadowa

 

Choroba zasadowa

08 lut 2016, Posted by admin in Choroby ryb, Choroby wywołane niekorzystnymi czynnikami środowiska

Choroba zasadowa jest wynikiem niekorzystnego wpływy wody o zbyt wysokim pH na ryby.

Źródła choroby i czynniki sprzyjające jej wystąpieniu
Najczęstszą przyczyną występowania choroby jest niewłaściwe, zbyt jaskrawe oświetlenie akwarium. Czynnikami sprzyjającymi wzrostowi stopnia zasadowości jest zbyt mała liczba ryb, niskie stężenie pH, dużo roślin lub gwałtowny rozwój glonów.

Objawy
W przypadku niezbyt znacznego przekroczenia wysokości pH ryby świeżo wpuszczone do akwarium opadają na dno i z trudem wznoszą się do góry. Ryby dłużej przebywające w takiej wodzie stają się apatyczne. W przypadku gdy stopień zasadowości jest znacznie przekroczony, ryby miotają się i często wyskakują z akwarium, wykonują niespokojne ruchy i występują u nich konwulsyjne skurcze całego ciała. Czasami występuje też zmętnienie powierzchni skóry i nastroszenie łusek. Płetwy są postrzępione lub częściowo zniszczone. W przypadku długiego przebywania w wodzie o lekko tylko zbyt wysokim pH mogą następować sporadyczne śnięcia ryb, nie poprzedzone żadnymi objawami.

Leczenie
Jeśli nie doszło jeszcze do poważnych zmian w skrzelach, możliwe jest wyleczenie ryb przez umieszczenie ich w zbiorniku o obojętnym odczynie wody. Można również stopniowo zakwaszać wodę doprowadzając do właściwego odczynu. Pomocne jest zmniejszenie oświetlenia i przerzedzenie roślin. Powrót organizmu do równowagi może trwać około miesiąca. W tym czasie ryby są szczególnie narażone na infekcje. Niektórych ryb nie daje się uratować pomimo zastosowanych środków.

Zapobieganie
Aby zapobiec chorobie należy dbać o właściwe dostosowanie warunków fizykochemicznych wody do hodowanych gatunków oraz regularną kontrolę wartości pH.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.41.
A. Sieniawski „Jak zostać akwarystą”, Warszawa 2002, s. 145.
J. Jakubowski, J. Ring „Ryby w akwarium”, Warszawa 1988, s.147.Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione