Choroby ryb akwariowych - Limfocystoza

 

Limfocystoza

08 lut 2016, Posted by admin in Choroby ryb, Choroby wirusowe i bakteryjne
Limfocystoza

Limfocystoza jest jedyną chorobą wirusową często spotykaną u ryb akwariowych. Jest to choroba objawiająca się zmianami nowotworowymi na skórze , rzadziej w narządach wewnętrznych. U ryb słodkowodnych występuje dość rzadko, ale przeważnie kończy się śmiercią chorego osobnika. Najbardziej narażone są ryby labiryntowe, ale może dotknąć również przedstawicieli innych gatunków. Znacznie częściej choroba zdarza się u ryb morskich, u których z kolei ma znacznie łagodniejszy przebieg.

Źródła zakażenia i czynniki sprzyjające wystąpieniu choroby
Wirus przeważnie dostaje się do akwarium wraz z żywym pokarmem i ślimakami. Do organizmu ryb przenika najczęściej w miejscu uszkodzenia skóry.

Objawy
Zmiany chorobowe skóry przypominają przyczepioną do ciała ikrę. W niektórych przypadkach niemal cała powierzchnia skóry pokryta jest wypustkami.

Leczenie
Nie znaleziono skutecznej metody leczenia tej choroby. Ryby z niewielkimi zmianami można próbować leczyć chirurgicznie, wycinając zakażone wirusem komórki wraz z przylegającą tkanką, a miejsca cięcia dezynfekując rywanolem. Można również spróbować przypalania każdego guzka rozżarzoną igłą preparacyjną. Ryby z rozległymi zmianami należy natychmiast wyeliminować z hodowli. Przed wpuszczeniem nowych ryb do zbiornika w którym wystąpiło zakażenie trzeba go poddać gruntownemu oczyszczaniu i sterylizacji.

Zapobieganie
Jedyną metodą zapobiegania limfocystozie jest dwumiesięczna kwarantanna nowo nabytych ryb.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.64-67.
A. Sieniawski „Jak zostać akwarystą”, Warszawa 2002, s. 147.  • Wiesiek

    Witam serdecznie i na wstepie mam pytanie.Otoz ciezko mi zdjagnozowac chorobe a przez co i jak ja leczyc.Objawy choroby to bardzo podobne do tz.ospy z tym ze punktow jest znacznie mniej a po jakims tygodniu zostaje ich pare..sa wieksze i po nastepnych dniach robia sie przezroczyste cysty w ktorych golym okiem mozna zauwazyc mala glizde.Nastepnych pare dni ta cysta sie rozwija , peka i zostaje biala glizda wielkosci do 1 mm.Skora ryby jest zainfekowana bakteria i oczywiscie zdycha.Czy ktos zna te chorobe? I jak to leczyc najczesciej chore sa neony.Prosze o pomoc bo kilka razy widzialem zdjecia ale nigdy nie znalazlem odpowiedzi…tylko ze “pasozyty” ale jakie?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione