Choroby ryb akwariowych - Przeziębienie

 

Przeziębienie

08 lut 2016, Posted by admin in Choroby ryb, Choroby wywołane niekorzystnymi czynnikami środowiska

Przeziębienie to zespół objawów wywołanych przebywaniem w wodzie o zbyt niskiej temperaturze. Ryby przebywające przez dłuższy czas w temperaturze tzw. minimalnej oraz niższej stają się podatne na choroby, między innymi pleśniawkę i mogą utracić zdolności rozrodcze. Dla niektórych gatunków dłuższe przebywanie w zbyt zimnej wodzie jest śmiertelne.

Objawy
Przeziębione ryby są apatyczne i tracą apetyt. Można u nich zauważyć zblednięcie barw i sklejanie płetw. Gromadzą się w najcieplejszych warstwach wody: tuż pod powierzchnią lub w pobliżu urządzeń grzejnych.

Leczenie
Należy stopniowo (około 2-3 stopni dziennie) podnosić temperaturę wody w akwarium, jednocześnie intensywnie napowietrzając akwarium. Przeniesienie ryb z zimnej do ciepłej wody, bez stopniowej adaptacji, może wywołać szok, a w konsekwencji nawet śmierć ryb.

Zapobieganie
Przede wszystkim regularna kontrola temperatury wody. Akwarium nie powinno znajdować się w pobliżu okna lub urządzeń mogących spowodować nagłe ochłodzenie wody (klimatyzatory, wentylatory). Powinno być także wyposażone w system grzewczy uniezależniający temperaturę wody od zmian termicznych w otoczeniu.

Literatura:
J. Antychowicz „Choroby ryb akwariowych”, Warszawa 1990, s.48-49
A. Sieniawski „Jak zostać akwarystą”, Warszawa 2002, s. 146.
J. Jakubowski, J. Ring „Ryby w akwarium”, Warszawa 1988, s.149.Dodaj komentarz - wszystkie pola muszą zostać wypełnione