Nazwa: Gurami mozaikowe

Nazwa łacińska: Trichopodus leerii

Rząd: Okoniokształtne

Rodzina: Guraminowate (Osphronemidae)

Pochodzenie: Borneo, Malezja, Sumatra

Wielkość: do 12 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 120 l

Temperatura wody: 24-29°C

Parametry wody: pH 6,0-7,5 GH 5-15°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Gurami mozaikowy (często określany jako Gurami mozaikowe) jest znane również pod nazwą Gurami perłowe. Obie nazwy ryba zawdzięcza swojemu efektownemu ubarwieniu. Pochodzi z Azji, zamieszkuje tereny takie jak Borneo czy Sumatra, ale występuje również w Singapurze czy Kolumbii. W swoim naturalnym środowisku zamieszkuje płytkie
i często zamulone, ubogie w tlen zbiorniki. Jest piękną i bardzo odporną rybą, polecaną nawet początkującym akwarystom. Ma silnie spłaszczone bocznie ciało i mała głowę. Płetwa grzbietowa
i odbytowa składają się z twardych promieni tylko częściowo połączonych błoną. Płetwy brzuszne, które przekształciły się w długie wąsy, dzięki umieszczonym na nich kubkom smakowym pełnią rolę zmysłu smaku. Ciała osobników dorastają do 12 cm długości i łączą odcienie czerwieni, pomarańczowego oraz różu. Na tle tych barw odznaczają się srebrne, mozaikowe plamki. Płeć dość łatwo rozróżnić, gdy ryby osiągną dojrzałość. Samce mają wydłużoną płetwę ogonową i grzbietową oraz czerwone zabarwienie gardzieli. Osobniki mają spokojne usposobienie, lepiej czują się w stadach. Gurami mozaikowe nie są agresywne ani wobec innych gatunków, ani wobec siebie nawzajem. Są jednak dość płochliwe, w akwarium pozbawionym roślinności reagują histerycznie na każdy ruch, wpadając przy tym na szyby akwarium i próbując wyskoczyć z wody. Duża ilość kryjówek wśród roślin sprawia, że czują się pewniej i dzięki temu zachowują większy spokój. Mogą oddychać powietrzem atmosferycznym, dzięki wyposażeniu w labirynt. Dożywają nawet do 8 lat.

Gurami mozaikowy najlepiej czuje się w dużych akwariach o niskim poziomie wody i dobrym oświetleniu. Osobniki tolerują różne parametry wody, jednak warto zagwarantować im wodę o temperaturze mieszczącej się w zakresie 24-29°C i pH 6,0-7,5. Ważne aby nie doprowadzać do dużych różnic między temperaturą wody a powietrza nad powierzchnią- może to doprowadzić do przeziębienia labiryntu. Z tego powodu zaleca się przykrycie akwarium pokrywą. Warto też wyposażyć zbiornik w skuteczny filtr, jednak prąd wody powinien być minimalny. Akwarium należy gęsto obsadzić roślinnością, pamiętając o pozostawieniu osobnikom wolnej przestrzeni do pływania. Ryby mogą przebywać w akwarium wielogatunkowym, pod warunkiem, że ich towarzystwo nie będzie znacznie większe i agresywne.

W kwestii żywienia gatunek nie należy do wybrednych. Przyjmuje pokarmy suche, żywe jak i mrożone. Do ich ulubionych przekąsek należą rureczniki, larwy komarów i ochotka. Chętnie też wyjadają z akwarium stułbie. Karmiąc te ryby należy pamiętać o odpowiednim rozdrobnieniu pokarmu, ponieważ mają one niewielki otwór gębowy.

Rozmnażanie:
W środowisku tarliskowym poziom wody nie powinien przekraczać 20 cm. Samiec zaczerpuje powietrza znad powierzchni, po czym buduje gniazdo z pęcherzyków pokrytych śluzem. By udostępnić osobnikom dogodne warunki do tego procesu, należy wyposażyć zbiornik w roślinność, także pływającą.
Po utworzeniu gniazda dochodzi do tarła. Za pomocą pyska, samiec zbiera ikrę i umieszcza ją w gnieździe.
Po tym akcie samica powinna być odseparowana od samca. Po dwóch dniach następuje wylęg, po kilku następnych narybek zaczyna swobodnie pływać i chętnie zjadać młode pierwotniaki i mikro pokarmy. Młode rosną bardzo powoli i przez pierwsze 3 miesiące są szczególnie wrażliwe na wahania temperatury.

Pozostałe ciekawe gatunki z tej rodziny to: Bojownik wspaniały (syjamski), Prętnik karłowaty, Gurami olbrzymi, Wielkopłetw wspaniały czy Gurami złoty.

Galeria