Nazwa: Brzanka czarnopręga

Nazwa łacińska: Puntius lateristriga, (Barbodes lateristriga)

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Sumatra, Tajlandia,Singapur, Borneo, Jawa

Wielkość: 18cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 22-26°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 6-16°dGH

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Brzanka czarnopręga posiada ciało masywne w przedniej części a w tylnej smukłe i wydłużone charakterystyczne dla ryb z rodziny karpiowatych. Na brudno-kremowym lub szarożółtym ciele widnieją trzy czarne smugi. Pierwsza pionowa znajduje się zaraz za pokrywami skrzelowymi, druga pionowa na wysokości płetwy grzbietowej a trzecia pozioma ciągnie się od połowy ciała wzdłuż linii bocznej do końca pletwy ogonowej. U samców płetwa odbytowa jest czerwonawa, u jej nasady znajduje się czarna plamka. Samice są pełniejsze i słabiej ubarwione od swych partnerów. Rybka jest łagodna więc nadaje się do akwarium wielogatunkowego ale z rybami które dorównują wielkościom Brzance. Najlepiej hodować ją
w stadzie składającym się z kilku sztuk.

Akwarium dla Brzanki czarnopręgiej powinno być mocno obsadzone roślinami ze sporą przestrzenią do pływania. Jako podłoże najlepiej nadaje się żwirek średniej wielkości. Do dekoracji można wykorzystać kamienie, korzenie i kawałki drewna. Zbiornik powinien posiadać wydajny filtr i dodatkowe napowietrzanie.

Brzankom należy podawać pokarm suchy w płatkach lub granulkach a także żywy i mrożony np. larwy ochotki, czarnego komara itp.

Rozmnażanie:
Do rozmnażania Brzanek czarnopręgich należy przygotować duże akwarium gęsto zarośnięte roślinami. Temperaturę wody należy podnieść do 26-28°C, woda powinna być miękka o odczynie zbliżonym do obojętnego. Samica w czasie tarła, które odbywa się w gąszczu roślin, składa ok. 100 jajek. Po skończonym tarle rybki należy odłowić. Po ok. 2 dobach narybek wykluwa się. Należy karmić go drobniutkim planktonem.

Galeria