Nazwa: Brzanka Denisona

Nazwa łacińska: Sahyadria denisonii

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Indie

Wielkość: do 15 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 240 litrów

Temperatura wody: 15 - 25 °C

Parametry wody: pH 7,0 GH 5-15° dGH

Pokarm: praktycznie każdy, od płatków, przez granulowany, mrożony do żywego

Charakterystyka:
Brzanka Denisona (Sahyadria denisonii) to gatunek endemiczny, obecnie zagrożony wyginięciem, wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych (IUCN). Zamieszkuje rwące potoki południowych Indii. Choć sklasyfikowano ją ponad 150 lat temu, bardzo długo nie była zbyt popularna i praktycznie niedostępna poza Indiami. W ostatnich latach cieszy się coraz większą popularnością wśród akwarystów, którzy doceniają jej urodę i temperament. Charakterystyczny wygląd zawdzięcza swojemu zabarwieniu. Ciała osobników mają opływowy kształt, część brzuszna jest biała, przy grzbiecie są zielonkawe. Od pyska do części ogonowej biegnie czarna linia, nad którą widnieje czerwona smuga. Na płetwie ogonowej znajdują się żółte i czarne paski, płetwa grzbietowa jest czerwona. Znana jest również (choć bardzo rzadka) odmiana złota, która nie ma czarnego pasa na ciele.

Płeć jest bardzo trudna do odróżnienia. Samice w okresie tarła są bardziej zaokrąglone w części brzusznej. Samce natomiast zazwyczaj są lepiej wybarwione, choć nie jest to regułą. Dorosła ryba osiąga wielkość do 15 cm, w sprzyjających warunkach żyje około 5 lat.

Brzanka Denisona to bardzo aktywna i towarzyska ryba. Zamieszkuje strefę przydenną i środkową zbiornika. Ma spokojne usposobienie, pod warunkiem, że jest trzymane w większych grupach. W pojedynkę bywa agresywna. Ryby te najlepiej czują się w stadach złożonych z co najmniej 6 sztuk lub z rybami o podobnym temperamencie np. innymi brzankami, tęczankami czy danio. Powinny mieć także odpowiednio dużą przestrzeń do pływania. Preferują duże przestronne zbiorniki w których dominującym parametrem jest długość.

Akwarium nie powinno być mniejsze niż 120 cm długości. Ponieważ są bardzo żywiołowe i dość nerwowe, zdarza im się wyskakiwanie ze zbiornika, dlatego warto zaopatrzyć go w pokrywę. Podłoże powinien stanowić piasek lub drobny najlepiej ciemny żwirek. Scenerię zbiornika należy zbudować za pomocą kamieni i korzeni oraz dość obficie obsadzić akwarium roślinnością, zostawiając jednocześnie miejsce do pływania (najlepiej sadzić rośliny z tyłu i po bokach). Woda powinna mieć silny nurt oraz być dobrze filtrowana. Gatunek ten preferuje wodę o odczynie od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Brzanka Denisona jest bardzo wrażliwa na zanieczyszczenia oraz zmiany parametrów fizykochemicznych wody.

Żywienie tych brzanek nie nastręcza większych problemów. Ryby preferują pokarm żywy (larwy much, ochotka), nie gardzą także mrożonkami oraz suchą karmą. Najlepszą kondycję zapewni im urozmaicona dieta, składająca się ze pokarmu żywego oraz suchego z dodatkiem pokarmów roślinnych.

Rozmnażanie:
W warunkach domowych rozmnożenie tego gatunku jest niezwykle rzadkie i trudne. Prawdopodobieństwo rozrodu zwiększy bogata roślinność oraz lekko kwaśna woda pH 6.5- 7.0.
W farmach hodowlanych Brzankę Denisona stymuluje się hormonami.

Galeria