Brzanka żaglopłetwa
24 maj 2024, Posted by Karpiowate, Od 120 L do 450 L, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Brzanka żaglopłetwa
Nazwa łacińska: Oreichthys crenuchoides
Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: Azja
Wielkość: 3,5-4,5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: > 80 l
Temperatura wody: 23-28°C
Parametry wody: Miękka,, pH 6,5- 7,5
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Rzadko występująca ryba, znajdowana w dopływach rzeki Brahmaputra w stanie Bengal Zachodni we wschodnich Indiach oraz w rzece Jorai , blisko granicy z Assamem. Typowe siedliska to szerokie rzeki o wolno płynącej wodzie i błotnistym podłożu.
Brzanka żaglopłetwa jest niewielka rybą o krótkiej, wrzecionowatej sylwetce. Ciało pokryte jest dużymi, ciemno obrzeżonymi łuskami. Samce są w przedniej części żółto- szare, od połowy jasno- różowe. U nasady ogona wyraźna czarna plama. Znakiem rozpoznawczym ryb jest duża żółta płetwa grzbietowa z ciemnymi plamkami. Samice znacznie słabiej wybarwione od samców- srebrzyste, z ciemną plamką w okolicy nasady ogona i małą żółto-czarną pręgą na płetwie grzbietowej.
Samice są mniejsze od samców, nie mają również tak imponującej płetwy grzbietowej jak one.
Ryba towarzyska z natury, jednak nie każde towarzystwo będzie dla niej odpowiednie. Sąsiedztwo dużych, agresywnych gatunków może spowodować, że stanie się wycofana i wystraszona. Najlepiej trzymać grupę 8-10 osobników- wtedy ryby stają się aktywniejsze i prezentują więcej ciekawych zachowań. Mogą się zdarzać utarczki między samcami, jednak, gdy zapewni im się odpowiednia przestrzeń i wiele kryjówek, żadnemu wskutek tych kłótni nie powinna stać się krzywda. Ryba trzymana pojedynczo natomiast staje się apatyczna i przestaje konkurować o jedzenie, co może doprowadzić nawet do śmierci. w optymalnych warunkach ryba bardzo aktywna, pływająca głównie w toni i przy dnie zbiornika. Sporadycznie zdarza się podgryzanie innych ryb.
Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinnością po brzegach z pozostawionymi przestrzeniami do pływania. Najlepsze będzie podłoże z miękkiego piasku, aby chronić maleńkie delikatne zadziory sensoryczne na spodniej stronie szczęk tych ryb. Wymagane zapewnienie dużej ilości kryjówek z korzeni i kawałków drewna. Aby warunki utrzymywania ryb były jak najbardziej zbliżone do naturalnych, na dnie można umieścić wstępnie wysuszone liście bukowe lub dębowe, które należy wymieniać raz na 3-4 tygodnie. Światło łagodne, najlepiej rozproszone przez roślinność pływającą. Filtracja i przepływ wody łagodne. Lepiej stosować wiele niewielkich podmian wody.
Przyjmuje większość pokarmów dla ryb akwariowych, jednak konieczne jest podawanie żywych i mrożonych mięsnych pokarmów, takich jak: rozwielitki, krewetki czy dżdżownice. Dzięki temu ryby pięknie się wybarwiają i pozostają w dobrej kondycji. Najlepiej karmić dwa razy dziennie.
Rozmnażanie:
W optymalnych warunkach jest prawdopodobne, że od czasu do czasu pojawią się małe partie narybku bez jakiejkolwiek interwencji ze strony akwarysty. Ryby te nieustannie rozsiewają swoje jaja, co oznacza, że jeśli warunki są sprzyjające, niewielka liczba jaj będzie rozrzucana i zapładniana niemal codziennie.
Młode wykluwają się po około 3 dniach. Przez pierwsze 5 dni żywią się zawartością woreczków żółtkowych, potem należy je zacząć dokarmiać bardzo drobną, pylistą karmą. Po kolejnym tygodniu powinny być już na tyle duże, aby przyjmować larwy solowca. Maluch należy karmić 4 razy dziennie.