Nazwa: Candidia barbata

Nazwa łacińska: Candidia barbata

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Tajwan

Wielkość: 15 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 18-21°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 5-15°dGH

Pokarm: Żywy, mrożony, suchy

Charakterystyka:
Candidia barbata to ryba z rodziny karpiowatych. Posiada szarobrunatne wydłużone ciało,
z ciemniejszym grzbietem i jasnym brzuchem. Poziomo zacząwszy od oka do płetwy ogonowej wzdłuż kręgosłupa biegnie czarna smuga. Czarna plamka jest też na płetwie grzbietowej. Płetwa odbytowa i środkowa część płetwy ogonowej są żółtawe. Pierwszy promień płetwy odbytowej jest koloru białego. Samice są pełniejsze od samców. Ryba jest towarzyska i spokojna, nadaje się do akwarium towarzyskiego (wielogatunkowego), należy hodować ją w grupie kilku lub kilkunastu osobników, wtedy prezentuje się najefektowniej.

Zbiornik musi być sporych rozmiarów i być szczelnie przykryty ponieważ ryby wyśmienicie skaczą. Zaleca się akwarium o pojemności minimum 240 litrów. Filtry w akwarium powinny być bardzo wydajne, najlepiej zewnętrzny (generujący ruch wody) i wewnętrzny filtr a dodatkowo pompka napowietrzająca. Na podłoże najlepszy będzie żwir a dekoracje to kamienie, skały i korzenie. Rośliny tylko w tylnej części zbiornika, ewentualnie jakiś niski trawnik z przodu, rybka potrzebuje jak najwięcej miejsca do pływania. Woda z akwarium powinna być krystalicznie czysta i regularnie podmieniana (nawet do 20 % tygodniowo). Ryby łatwo adaptują się w nowych warunkach.

Dieta Candidi nie sprawia większych kłopotów, zjada każdy rodzaj pokarmu dla ryb. Można podawać suche płatki i granulat, żywe: larwy ochotki, doniczkowce i larwy muchówek, a także mrożone: czarna larwa komara, wodzień, dafnia.

Rozmnażanie:
Najprawdopodobniej nie rozmnaża się w niewoli.

Galeria