Nazwa: Danio pręgowany

Nazwa łacińska: Danio rerio

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Pakistan, Nepal, Indie, Bangladesz

Wielkość: do 5 cm

Usposobienie: łagodne

Wielkość akwarium: > 60 l

Temperatura wody: 22-24°C

Parametry wody: pH 6,5-7,0 GH 5-16°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Danio pręgowany jest bardzo popularną rybą słodkowodną. Pochodzi z Azji a jego środowisko naturalne to rzeki, strumienie oraz wody stojące, jak np. zalane w Pakistanie pola ryżowe. Ryba charakteryzuje się smukłym ciałem, sięgającym do 5 cm długości, a także srebrnym lub złotym ubarwieniem, na tle którego odznaczają się niebieskie lub fioletowe pasy, biegnące od głowy do części ogonowej. Samce na ogół odróżnić od samic można intensywniejszymi barwami, smuklejszym i mniejszym ciałem. Danio jest rybą o spokojnym usposobieniu, a przy tym odznacza go ruchliwość i energia. Zamieszkuje środkowe i przypowierzchniowe partie zbiornika. Najlepiej jest hodować go w stadach 8-10 osobników.

Wybierając akwarium, lepiej jest zdecydować się na dłuższe (powyżej 60 cm), płytsze, wyposażone w pokrywę, ze względu na tendencje do wyskakiwania tej ryby. Woda powinna mieć sztucznie wymuszony szybki nurt. Roślinność powinna być bogata, pozostawiająca wolną przestrzeń do pływania. Można hodować je w jednym zbiorniku z równie przyjaznymi rybami akwariowymi innych gatunków, warto jednak pamiętać o tym, by były one podobnych rozmiarów. Gatunek ten odżywia się suchym pokarmem w płatkach i małych granulkach, zjada też pokarmy mrożone i żywe.

Rozmnażanie:
Mając na celu rozmnożenie osobników tego gatunku, należy zaopatrzyć się w szklane kule lub sztuczny mech, którym powinno zostać wyściełane dno zbiornika. Odpowiednia temperatura wody wynosi 24-26°C a sama woda powinna być miękka lub obojętna (6.0 – 8.0 pH). Akwarium należy ustawić tak, by światło wschodzącego słońca docierało do środowiska tarłowego. Ryby przed tarłem powinno się obficie nakarmić pokarmem żywym. Po około 24 godzinach od umieszczenia pary Danio w przygotowanym akwarium następuje tarło. Po pojawieniu się ikry, ryby należy odłowić, gdyż dojrzałe osobniki mają tendencje do jej wyjadania. Swobodnie pływające młode larwy należy karmić mikro pokarmem.

Ciekawostka:
Danio pręgowany jest bardzo wyjątkową rybą. Aż 90 proc. genomu zebrafish jest podobne do ludzkiego. Obok myszy i szczurów jest on modelowym organizmem stosowanym w nauce na całym świecie od wielu lat. Ryba ta posiada cechy umożliwiające przeprowadzanie badań pozwalających na zrozumienie mechanizmów niektórych chorób ludzi (głównie nowotwory, degeneracje układu nerwowego i starzenie). Dzięki badaniom tego gatunku ryb akwariowych odkryto np. rolę genu SLC24A5 u człowieka (czyli genu odpowiadającego za kolor skóry). Danio pręgowany bardzo szybko się rozmnaża co pozwala naukowcom uzyskać dużą ilość materiału genetycznego i prowadzić badania na większą skalę. Naukowcy są w stanie przebadać większą liczbę substancji chemicznych o cechach leczniczych i szybko wybrać te skuteczne. We wczesnych etapach rozwoju ta ryba akwariowa jest całkowicie przeźroczysta co pozwala na bardziej wnikliwą obserwację komórek przez naukowców. Mimo tak wielu zalet tego gatunku nie wyeliminuje on ssaków całkowicie z badań (jedynie ograniczy ich wykorzystanie).
Inne ciekawe ryby akwariowe z rodziny karpiowatych to: Razbora klinowa, Kosiarka, Garra flavatra, Brzanka sumatrzańska, Brzanka rekinia, Labeo i Karp Koi.

Galeria