Nazwa: Grubowarg złotopręgi

Nazwa łacińska: Epalzeorhynchos kalopterus

Rząd: Karpiokształtne

Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)

Pochodzenie: Azja- Tajlandia, Sumatra, Półwysep Malajski, Borneo, Jawa

Wielkość: do 16 cm

Usposobienie: Agresywny dla swojego gatunku i ryb o podobnym pokroju ciała

Wielkość akwarium: > 240 l

Temperatura wody: 24-26°C

Parametry wody: pH 6,5-7,0 GH 5-15°dGH

Pokarm: Żywy, mrożony i suchy

Charakterystyka:
Grubowarg złotopręgi często jest nazywany „fałszywa kosiarką” ze względu na duże podobieństwo do Grubowarga syjamskiego czyli popularnej „kosiarki”. W naturze dorasta do 16 cm, w warunkach hodowlanych jego długość rzadko przekracza 12 cm. Grubowarg złotopręgi ma wydłużone, smukłe ciało, grzbiet barwy oliwkowobrązowej oraz srebrno-szary brzuch. Od czubka pyska , przez oko wzdłuż kręgosłupa aż do płetwy ogonowej biegnie szeroki ciemno-brązowy pas. Nad tym pasem biegnie wąska złotożółta pręga, która jest jedną z cech pozwalających na odróżnienie tej ryby od podobnych gatunków. Płetwy są niemal bezbarwne. Jedynie na płetwach brzusznych, płetwie odbytowej i grzbietowej znajdują się rozmyte czarne plamki, też jest to cecha rozpoznawcza. Dymorfizm płciowy nie występuje. Rybka wykazuje terytorializm w stosunku do ryb swojego gatunku, a także ryb o podobnym pokroju ciała. Najbardziej nadaje się do hodowli pojedynczej, jedynie w bardzo dużym zbiorniku z odpowiednio dużą ilością kryjówek można trzymać więcej okazów. Przebywa głównie w dennej części akwarium, odpoczywając na szerokich liściach oraz kamieniach. W pozycji spoczynkowej często opiera się na płetwach piersiowych. Nadają się do akwarium towarzyskiego, ponieważ nie jest konfliktowe i nie niepokoi innych ryb.

Zbiornik dla grubowargów powinien być szczelnie przykryty, mocno oświetlony, intensywnie filtrowany i napowietrzany. Do tego sporych rozmiarów -minimum 240L z grubym piaskiem jako podłożem. Akwarium należy też częściowo gęsto obsadzić roślinami oraz wyposażyć w kryjówki z korzeni, kawałków drewna lub łupin kokosa. Zalecana temperatura wody powinna oscylować między 24 a 26°C. Wskazany jest wyczuwalny prąd wody. Gatunek ten jest bardzo wrażliwy na obecność chloru, dlatego nie należy zapominać o dodaniu preparatów uzdatniających. Najlepsza będzie woda miękka i lekko kwaśna, choć Grubowarg złotopręgi poradzi sobie też w wodzie o innych parametrach, pod warunkiem, że będzie często wymieniana i skutecznie filtrowana.

Te ryby akwariowe są niemal wszystkożerne, zjadają zarówno pokarm suchy, żywy jak i mrożony. Chętnie zjadają larwy ochotki, doniczkowce, rureczniki, larwy komara a także płatki, granulki i tabletki. Należy zapewnić im duży udział karmy pochodzenia roślinnego np. szpinak, sałatę, glony, groszek zielony a także suche płatki roślinne. Znane są również z tego, że chętnie zjadają glony, między innymi nie cieszące się powodzeniem innych ryb płazińce. Z tego też powodu cieszą się dużym uznaniem wśród akwarystów pomimo dość niepozornego wyglądu.

Rozmnażanie:
Nie rozmnaża się w akwarium

Galeria