Razbora merah
03 mar 2017, Posted by Karpiowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Razbora merah
Nazwa łacińska: Boraras merah
Rząd: Karpiokształtne (Cypriniformes)
Rodzina: Karpiowate (Cyprinidae)
Pochodzenie: Azja
Wielkość: 2,5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >30 l
Temperatura wody: 24-26°C
Parametry wody: Miękka, pH 4,5-6,5
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Razbora merah (Boraras merah) jest gatunkiem endemicznym, występującym w południowym Borneo. Zamieszkuje ciemne wody strumieni i rzek w pobliżu torfowisk. Obecnie jej naturalne siedliska są zagrożone przez działalność człowieka, szczególnie plantacje palm olejowych.
To niewielka ryba o intensywnie czerwonopomarańczowej barwie. Jej płetwy są przezroczyste
z pomarańczowymi i czarnymi paskami. Wzdłuż ciała ciągnie się nieregularny jaśniejszy, brzoskwiniowy pasek, a w jego najszerszym miejscu znajduje się okrągła, czarna plamka. Pokrywy skrzelowe są intensywnie czerwone.
Dymorfizm płciowy słabo zaznaczony. Samice są nieco okrąglejsze i zazwyczaj trochę większe od samców, które z kolei mają bardziej wyraziste kolory.
Razbora merah jest spokojną lecz żywiołową rybą, jednak nieco nieśmiałą w stosunku do otoczenia. Ponieważ jest to gatunek ławicowy, zaleca się trzymanie przynajmniej 8-10 osobników. Świetnie nadaje się do akwarium towarzyskiego z innymi razborami. Można je także hodować w nanoakwariach razem
z krewetkami.
Mimo niewielkiego rozmiaru potrzebują sporo miejsca do pływania. Dla grupy składającej się z 10 osobników odpowiednie będzie akwarium o pojemności 40 l. Jako podłoża najlepiej użyć ciemnego piasku lub żwiru. Zbiornik powinien być obficie obsadzony roślinami, oraz wyposażony w liczne kryjówki. Mile widziane dekoracje z kawałków drewna, korzeni oraz suchych liści, które oddadzą do wody pożądane garbniki. Światło nie powinno być za bardzo intensywne, najlepiej jeżeli będzie rozproszone przez rośliny pływające. Ryby te wymagają wysokiej jakości i bardzo czystej wody. Nie należy ich wprowadzać do nowych i niedojrzałych zbiorników.
W naturze przedstawiciele tego gatunku żywią się małymi owadami, skorupiakami oraz zooplanktonem. W akwarium zazwyczaj chętnie przyjmują suchy pokarm, jednak nie powinien on stanowić jedynego składnika ich diety. Warto jak najczęściej podawać żywy lub mrożony pokarm mięsny, dzięki czemu ryby będą lepiej wybarwione.
Rozmnażanie:
Gatunek ten sporadycznie rozmnaża się w głównym akwarium bez ingerencji akwarysty. Żeby jednak zwiększyć szanse na potomstwo, najlepiej przenieść dwie lub trzy pary ryb do zbiornika tarliskowego. Zbiornik ten powinien być zacieniony, a woda w nim miękka i kwaśna (nawet w okolicach pH 4,5).
W akwarium należy też umieścić drobnolistną roślinność lub mech jawajski. Do tarła dochodzi zazwyczaj rano. Samce rywalizują ze sobą o względy samic. Ten który zwycięży, zwabia samicę do upatrzonego wcześniej rewiru gdzie dochodzi do aktu. Ikra przyklejana jest do spodnich części liści lub rozrzucane wśród roślinności. Po złożeniu jaj tarlaki najlepiej odłowić. Wylęg następuje po około 48 godzinach, a po kolejnych 5 dniach narybek pływa swobodnie po akwarium. Młode należy karmić na początku pierwotniakami, przechodząc stopniowo na świeżo wyklute larwy solowca i mikronicienie.
Ciekawostki:
Razbora merah jest często mylona z Razborą borneańską (Boraras brigittae). Różnica polega na tym, że
u Razbory merah czarna plama ma kształt kropki, podczas gdy u Razbory borneańskiej tworzy pasek. Niektórzy badacze ( (np. H.J.Körner) twierdzą, że nie są to odrębne gatunki, a jedynie odmiany terytorialne tego samego gatunku.
a gdzie można je kupić