Bystrzyk cytrynowy, Bystrzyk pięknopłetwy
04 Feb 2017, Geschrieben von Kąsaczowate, Od 30 L do 120 L, Ryby akwariowe inNazwa: Bystrzyk cytrynowy, Bystrzyk pięknopłetwy
Nazwa łacińska: Hyphessobrycon pulchripinnis
Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)
Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)
Pochodzenie: Ameryka Południowa
Wielkość: 4-5 cm
Usposobienie: Łagodne
Wielkość akwarium: >60 l
Temperatura wody: 22 - 28°C
Parametry wody: pH 5,5-6,5
Pokarm: Żywy, mrożony, suchy
Charakterystyka:
Bystrzyk cytrynowy (Hyphessobrycon pulchripinnis) zamieszkuje w naturze potoki i rozlewiska dorzeczy Rio Para i Rio Tocantins (dolna Amazonia). Są to siedliska o obfitej roślinności i jasnych, bogatych w substancje mineralne wodach. Ma spłaszczone bocznie, lekko przeźroczyste ciało o żółtawym zabarwieniu. Płetwy są żółte, a płetwa grzbietowa, tłuszczowa i odbytowa dodatkowo obrzeżone na czarno. Charakterystyczna jest też czerwona tęczówka oka. W sprzedaży można spotkać również odmianę albinotyczną. Dymorfizm płciowy dość słabo zaznaczony. Samice są szersze w partiach brzusznych, mają też węższe i mniej wyraźne czarne obwódki na płetwach niż samce.
To spokojny, ławicowy gatunek. Powinno się je trzymać w grupach składających się z minimum 8-10 osobników, dzięki czemu są bardziej aktywne i miej płochliwe. Dobrze nadają się do akwarium towarzyskiego, szczególnie razem z innymi bystrzykami, żałobniczkami, danio, molinezjami oraz mieczykami.
Akwarium dla tego gatunku powinno być obficie obsadzone roślinnością. Jako podłoże najlepiej sprawdzi się drobny piasek, warto też dodać na dno suchych liści oraz kawałków drewna. Oświetlenie nienachalne, najlepiej przytłumione przez rośliny pływające. Woda powinna być miękka, dość kwaśna i krystalicznie czysta. Wymagane regularne niewielkie podmiany. Ryby tej nie należy wpuszczać do świeżo założonych i niedojrzałych zbiorników. Chociaż nie jest to jego naturalne środowisko- Bystrzyk cytrynowy dobrze czuje się także w akwarium biotopowym „black water”.
Bystrzyk cytrynowy przyjmuje zarówno pokarmy zwierzęce jak i roślinne. Można mu podawać żywe
i mrożone larwy owadów, suchą karmę oraz gotowane warzywa. Dieta powinna być maksymalnie urozmaicona. Czasami ryby te podgryzają rośliny akwariowe.
Rozmnażanie:
Rozmnażanie dość trudne z powodu kłopotów z dobraniem pary, jeśli już taką znajdziemy ryby te potrafią być bardzo produktywne. Przed przystąpieniem do starań o potomstwo samce i samice najlepiej rozdzielić na około 2 tygodnie i w tym czasie obficie karmić żywym pokarmem. Następnie należy przenieść najgrubszą samicę i najlepiej wybarwionego samca do niewielkiego, zacienionego zbiornika tarliskowego, wyposażonego w drobnolistna roślinność. Do tarła powinno dojść wczesnym rankiem. Samica będzie codziennie przez kilka dnia składać po kilkanaście jaj, które można znaleźć porozrzucane wśród roślinności. Do tarła dochodzi też czasami spontanicznie w zbiorniku ogólnym, najczęściej po podmianie wody. Warto odłowić jaja albo rodziców, ponieważ gatunek ten należy do zjadających ikrę. Młode wylęgają się po 1-2 dobach, a po kolejnych 5 dniach narybek swobodnie pływa po akwarium. Od tego czasu należy podmieniać codziennie około 1/3 wody. Często trudność sprawia wykarmienie maluchów w pierwszych dniach życia.