Nazwa: Leszczanka nakrapiana

Nazwa łacińska: Semaprochilodus taeniurus

Rząd: Kąsaczokształtne (Characiformes)

Rodzina: Stojaczkowate (Prochilodontidae)

Pochodzenie: Ameryka Południowa

Wielkość: 20-30 cm

Usposobienie: Łagodne

Wielkość akwarium: > 450 l

Temperatura wody: 23-25°C

Parametry wody: pH 5,5- 7,5, miękka do średnio twardej

Pokarm: Żywy, suchy, mrożony

Charakterystyka:
Leszczanka nakrapiana jest dość dużą, stadna rybą, pochodzącą z dorzecza Amazonki na terenie Brazylii i Kolumbii. Przez większość czasu zamieszkuje tereny zalewowe oraz płytkie cieki wodne z dużą ilością roślinności, na czas tarła przenosi się do koryt większych rzek.
Wyglądem przypomina swojską płotkę: ma wrzecionowate, bocznie spłaszczone ciało o wyraźnych srebrzystych łuskach i czerwonawych płetwach. Czerwony kolor pojawia się również na pokrywach skrzelowych, a czasem obejmuje większą część głowy. Wokół oka można zauważyć czarną obwódkę, która wygląda trochę, jakby ryba zrobiła sobie makijaż oka. Wyraźna czarna linia znajduje się też za pokrywami skrzelowymi, oddzielając głowę od reszty ciała. Nazwa gatunku pochodzi od nieregularnych czarnych kropek, które mogą pokrywać całe ciało ryby lub tylko jego część, przy czym najbardziej wyraźne są zazwyczaj u nasady ogona. Bardzo interesująco prezentują się płetwa ogonowa i płetwa odbytowa, na których oprócz czerwieni widać poziome czarne paski. Płeć bardzo trudna do odróżnienia- samice są zazwyczaj grubsze i słabiej wybarwione od samców.

Leszczanka nakrapiana jest rybą stadną i najlepiej czuje się w dużej grupie przedstawicieli swojego gatunku. Z drugiej strony potrafi być bardzo terytorialna i agresywna, dlatego- jeśli nie jesteśmy w stanie zapewnić jest stada składającego się co najmniej 8 osobników i odpowiedniej dla takiej grupy przestrzeni- lepiej zdecydować się na jedną rybę w zbiorniku towarzyskim. Dobrze “dogaduje” się z większością dużych i średnich ryb o łagodnym usposobieniu, jest niekonfliktowa i jednocześnie mało płochliwa. Aktywna w ciągu dnia, pływa po całym zbiorniku.
Wymaga dużego zbiornika, zapewniającego miejsce do pływania. Jako podłoża najlepiej użyć piasku lub bardzo drobnego żwiru, w którym leszczanki lubią kopać. Jako elementy dekoracyjne sprawdzą się kawałki drewna i korzeni. Ryby te bardzo lubią gęsta obsadę z roślin, lecz jednocześnie regularnie podgryzają co delikatniejsze listki , dlatego lepiej wybierać roślinność grubolistną. Oświetlenie nie powinno być zbyt intensywne, najlepiej rozproszone przez elementy pływające. Konieczna wydajna filtracja.

Leszczanka nakrapiana jest gatunkiem w zasadzie wszystkożernym ze wskazaniem na pokarmy roślinne. Najlepiej karmić szpinakiem, sałatą, zielonym groszkiem i suchymi pokarmami roślinnymi. Od czasu do czasu warto podawać pokarmy mięsne, takie jak żywe lub mrożone larwy owadów, jednak nie powinny to być duże ilości i stanowić raczej uzupełnienie diety, niż jej podstawę.

Rozmnażanie:
Brak danych na temat udanego rozmnożenia w akwarium. W naturalnym środowisku ryba migruje w celu odbycia tarła.

Galeria