Nazwa: Minor – Bystrzyk barwny

Nazwa łacińska: Hyphessobrycon eques

Rząd: Kąsaczokształtne

Rodzina: Kąsaczowate (Characidae)

Pochodzenie: Gujana, Paragwaj, Brazylia

Wielkość: do 4 cm

Usposobienie: lagodne

Wielkość akwarium: > 50 l

Temperatura wody: 23-26°C

Parametry wody: pH 6,5-7,5 GH 3-6°dGH

Pokarm: suchy, żywy i mrożony

Charakterystyka:
Minor, zwany inaczej Bystrzykiem barwnym, zamieszkuje rzeki Paragwaju, Gujany, Argentyny oraz Brazylii. Naturalnie występuje w niezbyt głębokich i zazwyczaj obficie porośniętych wodach płynących oraz stojących: stawach, jeziorkach, rozlewiskach i strumieniach. Jego ciało jest bocznie spłaszczone, o wysokim pokroju. Zabarwienie osobników jest czerwono-pomarańczowe, zaś za pokrywą skrzelową zauważalna jest ciemna plama. Płetwa odbytowa wydłużona. U samców płetwa grzbietowa przyjmuje czarną barwę, u samic – czerwoną. Samice są też większe, pełniejsze i bledsze w części brzusznej. Osobniki dorastają do 4 cm długości. Pływają z głową skierowaną w dół. Zajmują głównie górną i środkową część akwarium. Usposobienie ryb jest spokojne, jednak lepiej czują się w stadach liczących min. 6 osobników. W zasadzie nadają się do akwarium towarzyskiego, gdyż zazwyczaj nie są agresywne. Mogą podgryzać weloniaste płetwy ryb innych gatunków, gdy akwarium jest przerybione.

Najlepiej będą się czuły w akwarium biotopowym (biotop Amazonii). Liście dębu lub buku na dnie akwarium wraz z piaskiem zapewnią odpowiednie warunki osobnikom. Zbiornik powinien być przestronny, o długości min. 60 cm. Ryby preferują słabe oświetlenie oraz ciemne zabarwienie wody. Dodatkowym atutem środowiska będą korzenie i rośliny, zapewniające dostateczną ilość zakamarków i kryjówek. Mile widziane rośliny pływające, które zapewnią cień i schronienie dla ryb. Warto zaopatrzyć zbiornik w wydajny filtr, szczególnie, że nie należy zbyt często dokonywać podmian wody. Preferowana temperatura wody to 23-26°C, odczyn obojętny. Zakres twardości to 3-6 ºdGH.

Minor nie jest rybą kłopotliwa do wykarmienia. Bystrzyk barwny z chęcią zjada pokarmy suche, żywe, mrożone oraz roślinne, jednak należy pamiętać o urozmaiceniu diety. Jego przysmakiem są larwy komarów. Pobiera pokarm z powierzchni wody oraz z toni.

Rozmnażanie:
Środowisko tarliskowe powinno zostać utworzone w mniejszym zbiorniku. Należy zaopatrzyć akwarium
w miękką, lekko kwaśną wodę o temperaturze ok. 28°C. Dno powinno być wyposażone w ruszt ikrowy bądź rośliny drobnolistne. Najlepsze będzie oświetlenie znikome lub jego brak. Osobniki należy obficie nakarmić pokarmem żywym, a gdy samice wyraźnie się zaokrąglą, wskazane jest przeniesienie wybranej pary do środowiska tarliskowego. Do tarła dochodzi w przeciągu 24 godzin. Po zauważeniu ikry dorosłe osobniki należy odłowić. Po ok. 36 godzinach następuje wylęg. Po 3-4 dniach narybek zaczyna pływać w poszukiwaniu pokarmu. Zarówno jaja jak i narybek są szczególnie wrażliwe na światło. Niezwykle ważnym jest zaciemnienie oraz skuteczna filtracja wody.

Galeria